Netrpěliví houbaři si však už v těchto dnech odnášejí ve svých košících první úlovky.

„V lesích se objevily první hřiby dubové, které však bývají často a hodně červivé, dále pak hřiby kováře, hřib koloděj, nebo také kozák habrový či březový,“ informoval předseda Mykologického klubu v Přerově Milan Plášek.

Podle mykologů kromě těchto poměrně známých hub hřibovitých rostou také různé jiné druhy, k jejichž poznání a určení je potřeba praxe a zkušenost.

„V některých lokalitách můžeme najít čirůvku májovku a některý z druhů smržů. Více se však vyskytují letní houby, jako je například holubinka trávozelená, namodralá a parková. První plodnice jsou i u jedlé muchomůrky růžovky, ale také u podobné muchomůrky panterové a tygrované. Tyto jsou ovšem jedovaté,“ zdůraznil jednatel klubu Miloš Šidlo.

Z některých lokalit byly hlášeny nálezy lišky obecné, křemenáče březového, suchohřibů žlutomasých a suchohřibů červených. Podle mykologů ale rostou také pečárky. Před jejich sběrem však odborníci nezkušené houbaře každoročně varují.

„Ke konzumaci doporučuji žampiony, které se prodávají v obchodní síti. K jedovatým druhům patří především pečárka zápašná, jež hojně roste ve všech lesích, parcích a na zahradách. Pozná se podle nápadného žloutnutí povrchu klobouku a báze třeně při poranění plodnice. Nepříjemný je také její karbonový zápach. Lidé si ji mohou plést s pečárkou opásanou, která v těchto dnech také roste ve stejných lokalitách,“ vysvětlil Šidlo.

Často podle mykologů dochází také k záměnám různých modrajících hřibů, mezi kterými se vyskytují i vzácné druhy, které jsou chráněny zákonem, proto i tady platí doporučení je nesbírat.

„Všeobecně platí, že tyto modrající druhy hub v syrovém a nedostatečně upraveném stavu jsou považovány za jedovaté, což mnozí houbaři nevědí,“ upozornil přerovský mykolog Šidlo.

Přerovští mykologové proto lidem před nadcházející houbařskou sezonou doporučují: „Sbírejte jen ty druhy hub, které bezpečně poznáte.“

Při pochybnostech mohou houbaři navštívit stálou mykologickou poradnu, která se nachází v Bratrské ulici v Přerově. Zde vám odborníci zdarma přinesené houby určí.