O tom se přesvědčil i Jaroslav Vančura, který se tento týden přišel pochlubit se svými úlovkem do redakce Deníku.

Přinesl pravý hřib o váze šesti set gramů a k tomu velkou tašku ukrývající hotový houbařský poklad. „Vyrazili jsme s kamarádem do Staměřic na houby, a když jsem našel tohoto krasavce, nestačil jsem se divit. Ještě nikdy jsem nic podobného na vlastní oči neviděl,“ sdělil vášnivý houbař z Přerova.

Bohužel úměrně s množstvím nasbíraných hub jsou častější i případy otravy. Podle rad mykologů by žádný houbař neměl nikdy sbírat houbu, kterou určitě nezná.

„Nepamatuji rok, kdy rostlo tolik jedovatých hub, jako letos. Převážně je to muchomůrka tygrovaná, která patří k nejjedovatějším u nás. Lidé by měli být opravdu opatrní. Svědčí o tom i fakt, že letošní první případ otravy v České republice byl právě na Přerovsku,“ uvedl přerovský mykolog Jiří Polčák.

Úroda je letos opravdu bohatá, lidé tak mohou narazit převážně na holubinky, ryzce, suchohřiby, ale i na chráněné houby, které pro sběratele a gurmány nemají prakticky žádný význam.

Mykolog: Úplněk vytahuje houby ze země
Doslova houbové koberce v posledních dnech zaplavily lesy na celém Slovácku. Zatímco na jaře si houbaři příliš neužili, tak uplynulý týden jim vše vynahradil. Extrémní růst celé škály hub mají na svědomí nejen deště a příznivé teploty, ale někteří mykologové tvrdí, že svůj podíl nese také fáze Měsíce – úplněk. „Když se blíží Měsíc do úplňku, vždycky to houby doslova vytahuje ze země. Je to jako s přílivem a odlivem. Někteří mykologové budou říkat, že je to nesmysl, ale mám to léty ověřeno,“ tvrdí mykolog Michal Kropáček z Uherského Hradiště. To potvrzují také někteří houbaři. „Před čtrnácti dny jsme našli pouze několik praváků. To o uplynulém víkendu už jsme přinesli téměř tři stovky ukázkových kozáků a třicítku praváků,“ prohlásila Helena Krásná, která si houby v lese také fotografuje. (abe)