Hrad se přitom uzavře až za měsíc - v neděli 27. listopadu. Loni zamířily v tomto období na Helfštýn 4 tisíce lidí.

„Už nyní je jasné, že bude návštěvnost nejvyšší od zpřístupnění této památky,“ zhodnotil kastelán Jan Lauro. V předposledním měsíci roku se kromě víkendů hrad výjimečně otevře také ve dnech 17. a 18. listopadu - a to během státního svátku, Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.

Otevření nového městského průtahu, tzv. průpichu, v Přerově. 31. října 2022
Průpich je hotový, takto se otvíral. D1? Máme klíčový pozemek, řekl šéf ŘSD

Už loni byla účast rekordní a podařilo se pokořit magickou hranici sto tisíc návštěvníků.

„Loni zavítalo na hrad o třináct tisíc lidí méně, ale i tak můžeme považovat minulou sezonu za velmi vydařenou. Cestu na Helfštýn si našlo 102 121 návštěvníků. Naposledy se podařilo překonat stotisícovou hranici v roce 2008,“ upřesnil kastelán.

Palác žije zrakem: noční prohlídka s videomappingem na hradě Helfštýn, 30. července 2022
VIDEO: Noční Helfštýn s barevnou show bral dech, podívejte se

S ohledem na příznivé předpovědi počasí se dají očekávat romantické vycházky do podzimní přírody i během listopadu.

„Helfštýn má před sebou ještě listopadové víkendy, kdy jsou jeho brány otevřeny od 9 do 16 hodin. Nejvíce záleží na počasí - při sněhu a námraze je torzo renesančního paláce pro návštěvníky uzavřeno, zbylá tři nádvoří i vyhlídkovou věž si ale mohou projít bez omezení. I proto se platí v listopadu pouze poloviční vstupné. Výjimečně zůstane hrad otevřen také 17. a 18. listopadu,“ potvrdila Eva Lehnertová, mluvčí hradu.

Lanový skluz zipline přes Šumenské údolí ve Sport areálu Klíny v Krušných horách
Zipline na Helfštýně? Atrakce narazila na odpor, couvá i Lipník

Velikonoce: 10 tisíc lidí

A kdy byl zájem o prohlídky největší? Vůbec nejvíce lidí dorazilo na Helfštýn v letních měsících - v červenci to bylo 20 777 osob, v srpnu dokonce 27 442.

Z nabitého kalendáře kulturních akcí na Helfštýně se atraktivitou vždy vymyká mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Poslední víkend v srpnu přijelo 648 mistrů černého cechu z patnácti zemí světa a třídenní akce přilákala 9 464 návštěvníků.

Hrad Helfštýn přivítal umělecké kováře v rámci festivalu Hefaiston, 27. srpna 2022, Týn nad Bečvou.
VIDEO: Hefaiston na Helfštýně: šest set kovářů v akci. Podívejte se

Stejně přitažlivá byla i oslava svátků jara. Třídenní Velikonoce na hradě si nenechalo od 15. do 18. dubna ujít 10 226 lidí. Tradiční novoroční výstup na Helfštýn přitáhl 8. ledna 4077 návštěvníků a dvoudenní Festival vojenské historie pobavil 4722 lidí.

„Letošní helfštýnská sezona se po dvou letech zasažených covidem odehrála tak, jak byli návštěvníci zvyklí. Kromě akcí, které hrad během roku pořádá, přilákala veřejnost především rekonstrukce renesančního paláce. Ten se otevřel v srpnu 2020, pandemická opatření jej však příliš dlouho zpřístupněný nenechala,“ zmínil Jan Lauro.

Kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro.
Helfštýn baví a táhne davy. Nejlepší sezona za dvacet let, říká kastelán

Oceněná přestavba paláce

Zrekonstruovaný renesanční palác na čtvrtém nádvoří přitahuje návštěvníky ze širokého okolí a jeho citlivá přestavba už získala řadu ocenění - titul Stavba roku, ale i Českou cenu za architekturu.

Součástí nového okruhu je ohlédnutí za stavební minulostí paláce i archeologická expozice původních kamenicko-sochařských článků. Lidé mohou obdivovat rovněž nálezy, které zde učinili v minulých letech archeologové.

Velké pozornosti se těší vyhlídka do údolí Moravské brány z ochozů a ocelových lávek. Bonusem je vyhlídková plošina, jež supluje střechu.