Tradiční akce oslaví vstup do nového roku na Helfštýně v sobotu 2. ledna.

Zimní výstup na hrad pořádaný ve spolupráci s Klubem českých turistů se letos koná již po devětatřicáté. V loňském roce si událost nenechalo ujít více než tři tisíce lidí.

Pro zájemce se jedná o jedinečnou příležitost, jak nahlédnout za hradní brány v zimním období.

„Poté se na Helfštýn dostanou až o březnových víkendech," uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Zázemí Klubu českých turistů bude umístěno v Pekárně na třetím nádvoří, kde se také budou rozdávat pamětní razítka a odznaky.

„Z důvodu prováděných oprav bude uzavřena hradní restaurace. Občerstvení bude zajištěno ve srubovém stánku před restaurací," doplnil Jan Lauro.

Brány hradu budou v sobotu 2. ledna 2016 otevřeny od 8 do 15 hodin.

Poprvé po opraveném mostě

Návštěvníci se budou moci první lednovou sobotu v příštím roce poprvé projít po nově zrekonstruovaném vstupním mostě, který byl dokončen teprve minulý týden. Jeho rekonstrukce vyšla zhruba na jeden milion korun.

Most, který byl v havarijním stavu, museli odborníci rozebrat a na jeho místě vybudovali nový. Jde o druhý opravený most na konci letošní návštěvnické sezony, jen několik týdnů předtím prošel rekonstrukcí třetí most umístěný na konci druhého nádvoří.

Novoroční výstup na Helfštýn má již dlouholetou tradici, pořádá se téměř čtyři desítky let. Letos hrad Helfštýn navštívilo téměř 90.000 lidí. Je to zhruba stejně jako v předchozích letech, návštěvníky neodradily ani stavební úpravy, které se na hradě prováděly.

Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Nyní má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.