Novoroční výstup na Helfštýn organizuje správa hradu společně s Klubem českých turistů už více než tři desetiletí.

„Výstup má už letitou tradici. Nachází si oblibu u čím dál více lidí a především turistů. V loňském roce jsme měli rekord, na hrad zavítalo téměř 2100 návštěvníků. Když je sníh, má hrad nádhernou pohádkovou atmosféru,“ řekl ČTK ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Hrad bude během letošního jubilejního 35. ročníku novoročního výstupu otevřen od 8:00 do 15:00. Vstupné je pouze symbolické, činit bude 20 korun.

Lidé se budou moci při návštěvě památky ohřát také v otevřené hradní restauraci.

Hrad je po sezoně otevřený jen výjimečně. Naposledy si jej lidé mohli prohlédnout o listopadových víkendech. Návštěvníky opět uvítá až o březnových sobotách a nedělích, hlavní sezona začne počátkem dubna.

Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Památka je známá především letním setkáváním uměleckých kovářů z celého světa, kteří se na hrad sjíždějí během akce s názvem Hefaiston.