Stavbu vybudoval na počátku 20. století hranický podnikatel Antonín Kunz. „Podle památkářů je stavba ojedinělým příkladem romantizujícího obytného sídla jakožto výrazu stylizace kapitalisty do role a životního stylu středověkého aristokrata,“ uvedl Václav Burian z památkového ústavu.

Neogotický zámeček si nechal továrník postavit v letech 1907 až 1908 jako letní sídlo pro svou rodinu. Obytné části hrádku se stodolou jsou obehnány cimbuřím s kulatými věžemi, velkou vstupní bránu s gotickým obloukem střeží kamenní lvy s erby.

„K výzdobě areálu patří také kamenná sova a reliéfy čertů, draka a rytíře, čaroděje nebo ježibaby na koštěti,“ doplnil zástupce památkového ústavu. Antonín Kunz založil v roce 1883 v Hranicích továrnu na vodovody a pumpy.

Ta byla natolik úspěšná, že se posléze stala největším podnikem svého druhu v Rakousku-Uhersku. Podnikatel si postavil v Hranicích honosnou neobarokní rezidenci, která je zařazena mezi slavné vily Olomouckého kraje a je dnes rovněž památkově chráněná.

Později postaveného hradu, kterému původně měla dominovat třicetimetrová věž, si však mnoho neužil. V roce 1910 náhle zemřel a ve stejném roce téměř zkrachoval také celý jeho podnik.

Zachránila jej válečná konjunktura a přežil do současnosti pod názvem Sigmapumpy Hranice. Hrad je nyní majetkem pražské společnosti Rent Building Plus, která se zapsáním hradu na seznam památek ve správním řízení nesouhlasila.

V současné době je romantický hrad Kunzov na prodej. Realitní makléři ho na webových stránkách nabízejí za sedm milionů korun. K nemovitosti patří pozemky o rozloze 6400 m², lesní plochy o rozloze 7894 m² a dřevěné rekreační domky.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika