V tamním foyer u busty významného státníka, pedagoga a filozofa se lidé sešli u příležitosti 77. výročí jeho úmrtí. Tomáš Garrigue Masaryk zemřel v 87 letech.

„Možná právě symbolicky jeho úmrtím skončila doba silného Československa. Odešel bojovník, který měl jasný cíl. Je důležité si osobnost Tomáše Gariigua Masaryka připomínat," poznamenala ve svém proslovu starostka Hranic Radka Ondriášová.

Pietního aktu k uctění památky největšího symbolu První republiky se tentokrát zúčastnili zástupci hranického Sokola, Vojenské posádky Hranice, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, městského úřadu nebo Vojenského sdružení rehabilitovaných.

„Je to naše povinnost. Alespoň my to tak bereme," řekl za Sokol Hranice k pravidelné účasti na těchto pietních aktech Pavel Vývoda.

„Když Masaryk odcházel do exilu, dostal od doktora Scheinera, tehdejšího starosty České obce sokolské, finanční částku, ze které potom svůj pobyt ve Spojených státech amerických financoval. Sokolové se tedy také podíleli na jeho misi. Ideály Masaryka jsou současně ideály Sokola. Úzce spolu souvisí," doplnil Pavel Vývoda.

V Hranicích se odkaz Masaryka připomíná dvakrát v roce. Kromě data jeho úmrtí (14. září) se lidé u busty na Staré radnici schází také 7. března. V tento den se Masaryk v roce 1850 narodil v jihomoravském Hodoníně.