Strom roku 2010 hranického regionu vyhlašuje každoročně rada města. Každá nominace by měla obsahovat takzvaný příběh stromu.

„Může to být pověst, která se k danému stromu váže, historická fakta o něm, popřípadě i nějaká kuriozita nebo symbol místa, na kterém roste,“ napověděl mluvčí Hranic Petr Bakovský, jak by mohla přihláška vypadat.

Navrhovatel musí do nominace uvést, o jaký druh stromu se jedná, kde roste, jak je starý a vysoký a jaký má obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí.

„Zúčastnit se mohou jednotlivci, rodiny, sdružení, školy, firmy nebo i jakékoliv instituce,“ dodal Bakovský s tím, že uzávěrka přihlášek je 24. května.

Vloni vyhrál stotříletý platan

Z přihlášených kandidátů vybere tři vítězné návrhy komise, která pak městu doporučí přihlásit je do celostátního kola této ankety. Vloni byl stromem roku Hranicka stotříletý platan javorolistý, rostoucí v linii Císařského stromořadí v jihovýchodní části městského parku. „Jeho kmen má ve výšce 1,3 metru úctyhodný obvod 369 centimetrů,“ řekl pro zajímavost mluvčí.

Předloni získal titul Strom roku hranického regionu smuteční buk na třídě 1. máje.