V pondělí odpoledne do města dorazily čtyři desítky nizozemských teenagerů, společné chvíle budou v českých rodinách trávit až do soboty.

Učitelé angličtiny spolu s ředitelem gymnázia připravili pro Holanďany bohatý program, během kterého studenti navštíví olomoucké bowlingové centrum, ostravské doly, muzeum v Rožnově nebo Štramberskou trúbu.

Chybět nemůže ani tradiční výlet do lázní v Teplicích nad Bečvou, kde výletníci zavítají do Zbrašovských aragonitových jeskyní a podívají se do útrob nejhlubší propasti v České republice.

Zajímavým bodem programu byl i úterní večer. Celkem osmdesát studentů si užívalo diskotéku v prostorách Zámeckého klubu. „Určitě se mi s mou Holanďankou spolupracuje skvěle, získám nějaké zkušenosti v angličtině navíc. Občas se sice stane, že se nějak nepohodneme, ale když si to pak řekneme na rovinu, tak se to dá. Do Holandska už se těším, jsem ale trošku nervózní. Doufám, že nás v programu čeká něco vzrušujícího,“ věří jedna ze studentek Anna Nguyenová.

„Studenti jsou teď ubytováni v českých rodinách, kde budou do soboty. Mohou tak zdokonalit své komunikační schopnosti v angličtině. V polovině dubna naopak my vyrazíme do Leidshchendamu, kde budou čeští studenti ubytováni doma u svých partnerů. Trochu nás trápí špatné počasí, ale snad se do konce týdne ještě vylepší,“ uvedla Martina Rotreklová, která spolu se svými kolegyněmi letošní výměnný pobyt zajišťuje.

Gymnázium v Hranicích organizuje výměnné pobyty s partnerskou školou každým rokem pro studenty druhého ročníku víceletého studia.

V druhé polovině dubna vyrazí žáci z Hranic do Nizozemí, cestou poznají také krásy dalších evropských zemí. Čeká je například večeře v restauraci v centru Bruselu.