Hranická radnice situaci zveřejnila na svých oficiálních webových stránkách a tradičně přeposlala varování všem příspěvkovým organizacím ve městě.

O tom, zda skutečně usednout za volant, by měli v této souvislosti popřemýšlet také řidiči. Také emise z automobilů se totiž na zhoršeném ovzduší výrazně podílejí.

Podle informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu se například v pátek po dvanácté hodině pohybovala koncentrace polétavého prachu naměřené v Přerově, jehož měřící stanice je k Hranicím nejblíže, kolem 102 mikrogramů na metr krychlový. To je dvojnásobně vyšší údaj, než je povolený limit.

Obyvatelé v ulicích

To, že dýchání v Hranicích rozhodně není ideální, potvrdila Přerovskému a hranickému deníku také důchodkyně Anna Hercegová.

„Vyšla jsem ven teprve před chvilkou, v takových dnech se jinak snažím po venku příliš nechodit. Bojím se totiž, že bych se mohla začít dusit," uvedla.

Řada jiných lidí si však zhoršeného stavu ovzduší nevšímá.

„Nemůžu říct, že by se mi dýchalo hůře, musím to zaklepat, ale zatím s tím problémy nemám. Zato můj manžel to pociťuje výrazněji. Pokud je silnější vítr a mráz, dýchá se mu špatně," uvedla další z dotázaných.

Žádost o omezení průjezdu městem

Hranice také podruhé využily možnosti upozornit na smog ve městě i řidiče jedoucí po dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou. Žádost o omezení průjezdu přes město začala na informativní tabuli opětovně svítit v pátek kolem 9.15.

To, jak dlouho bude v regionu inverze vládnout, se odhaduje jen těžko. Podle odborníků bude záležet hlavně na intenzitě větru, který by ji mohl takzvaně rozfoukat. Obyvatele Přerovska a Hranicka ale smog během tohoto víkendu zřejmě neopustí.