Tato firma sice v loňském roce výběrové řízení vyhrála, následně však od smlouvy odstoupila. Důvodem byl fakt, že brněnská společnost za slíbenou částku práci nedokázala vykonat.

Podle smlouvy měla firma v takovém případě zaplatit až třicet procent z neodvedeného objemu prací, tedy přes pět milionů korun.

Jednatel a ředitel stavební firmy Libor Čejka ale tak vysokou částku zaplatit nechtěl.

Podmínky smlouvy se mu zdály dost přísné a hranickým zastupitelům se na listopadovém zasedání snažil svůj postoj vysvětlit a požádat je o vstřícnost v jednání.

„Za to, že jsme nemohli na stavbu Domova seniorů nastoupit, se chci omluvit. Při veřejné soutěži jsem udělal chybu, proto jsme k zahájení prací nepřistoupili. Vývoj ve stavebnictví je dnes bohužel pořád o cenách. Tlak na snižování ceny je extrémně vysoký,“ zdůvodnil již na listopadovém zasedání městského zastupitelstva ředitel společnosti Inter-stav Libor Čejka s tím, že je ochotný nést všechny důsledky svého rozhodnutí.

Členové tohoto hranického orgánu pověřili starostku města Radku Ondriášovou (ČSSD) jednáním s vedením společnosti o náhradě z neuskutečněných prací. Výsledek je nyní konečně na světě.

Městská rada se na svém posledním dubnovém zasedání shodla, že firma do konce srpna zaplatí „jen“ jeden a půl milionu a Domovu seniorů poskytne finanční dar sto tisíc korun.

Z uvedeného tak vyplývá, že radnice firmě promine téměř tři a půl milionu korun.

Na rozdíl od původní pokuty se jedná jen přibližně deset procent z neodvedeného objemu prací. Nyní se však bude ještě čekat na stanovisko zastupitelstva, výsledek jednání ta zatím není stoprocentní.

„Zatím jsme žádné oficiální stanovisko ze strany města neobdrželi, proto nebudeme výsledek komentovat,“ řekl asistent ředitele společnosti Inter-stav Roman Handl.

Nízká cena na úkor kvality

Společnost Inter-stav při veřejné soutěži získala zakázku za necelých sedmnáct milionů korun. Do výběrového řízení se ale vloni přihlásily i firmy, které nabízely cenu nižší.

„Bohužel se stavební zakázky dnes dostávají na úroveň, kdy jde nízká cena na úkor kvality a realizovatelnosti,“ dodala na jednání starostka Hranic.

Varianta, kterou městská rada nyní doporučila zastupitelům, získá případnou definitivu až při zasedání 3. května.

Kromě vymáhání smluvní pokuty město v současnosti řeší také výběr nového zhotovitele stavby, aby se k zateplení tří pavilonů v areálu Domova seniorů dospělo alespoň v letošním roce.

V novém výběrovém řízení zvítězila akciová společnost Teplotechna Ostrava. Město podle první změny rozpočtu pro letošní rok počítá na tento projekt s náklady dvaceti milionů korun.

„Firmy mají od vyhlášení výsledků soutěže patnáctidenní lhůtu na odvolání. Zatím to tedy není definitivní. Do rozpočtu se ale určitě vejdeme,“ řekl tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.