Hranická radnice počítá pro letošní rok s příjmy ve výši 361 milionů korun, přičemž 335 milionů z této sumy poputuje na provozní výdaje. Prostá matematika tak říká, že na investice by mělo zůstat pouze 26 milionů korun. Leckoho tedy může překvapit, že vedení města naplánovalo investice dosahující bezmála desetinásobku, tedy 227 milionů korun.

Investice hodlá město pokrýt pomocí peněz utžených z prodeje půdních vestaveb (80 mil.), přebytku rozpočtu z roku 2021 (62 mil.) a bankovních úvěrů (78 mil.).

Dům Jana Večerka v Hranicích - Stavba roku 2010
Město Hranice hledá stavbu roku. Máte svého favorita?

Nová tělocvična pro ZŠ Drahotuše

Radnice ve svých předpokladech spoléhá na dotace za 48 milionů. Pokud na ně Hranice dosáhnou, bude to však až v roce 2023. Právě tento obnos je tak nutné předfinancovat úvěrem, zbylých 30 milionů z úvěru má putovat na dlouho slibovanou drahotušskou tělocvičnu.

Právě nová tělocvična pro ZŠ Drahotuše (80 mil.) je suverénně nejnákladnější z plánovaných investic. Okolo 20 milionů korun bude stát rekonstrukce střechy ve dvoraně zámku a na podobnou částku vyjdou také úprava prostranství mezi zámkem a Zámeckým hotelem, další etapa regenerace sídliště Struhlovsko i rekonstrukce cesty Pod Bílým kamenem.

Zda budou tyto projekty posvěceny, anebo smeteny ze stolu, rozhodnou zastupitelé na svém příštím jednání 24. února. U projednávání investičního rozpočtu lze očekávat rozsáhlejší debatu než při odsouhlasení provozního rozpočtu. Jeho schvalování totiž vedení radnice k údivu opozice žádným způsobem neokomentovalo.