Město získalo na její pořízení dotaci 300 tisíc korun z programu prevence kriminality a instalována má být už v říjnu. Celkové náklady na pořízení kamery byly vyčísleny na 512 tisíc.

„V Jateční ulici v Přerově je velká kumulace barů a heren. Kamera, umístěná na jednom z domů, dohlédne nejen na dění v této ulici, ale také na druhé straně Bečvy,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Město tak doplní ucelený kamerový systém, který střeží centrum. „V Přerově je celkem jedenáct kamer. Kromě samotného centra jsou například v problémových lokalitách jako je Škodova, Kojetínská nebo Čechova ulice, ale také v blízkosti nádraží,“ upozornil Komínek.

Podle něj se pozornost strážníků v minulosti musela zaměřit například na Kojetínský podjezd, kde házely na projíždějící řidiče nejrůznější předměty děti z problémových čtvrtí. „Do budoucna ale musíme zvažovat především revitalizaci celého systému, protože kamery jsou už trojnásobně za svou životností,“ nastínil ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

V Lipníku si posvítí na parkoviště

Do zajištění větší bezpečnosti občanů investovalo letos i město Lipník nad Bečvou, kterému se podařilo získat z programu prevence kriminality ministerstva vnitra finance na rozšíření veřejného osvětlení v Zahradní ulici.

Celkové náklady na tuto akci činí 89,5 tisíce korun a příspěvek ministerstva vnitra je 67 tisíc. „Z policejních statistik vyplývá, že na sídlišti v Zahradní ulici dochází často k vloupání do zaparkovaných aut a k jejich poškozování,“ uvedl vrchní strážník Městské policie v Lipníku nad Bečvou Pavel Maloch.

Strážníci se ale v lokalitě často setkávali i s rušením nočního klidu, výtržnictvím, znečišťováním prostranství a sprayerstvím.

„Už v minulosti jsme vybudovali městský kamerový systém, který umožňuje operativně reagovat na dění v této části města. Dvě z kamer mají přitom dosah i na nově nasvětlená prostranství. Rozšíření osvětlení pomáhá ke kvalitnějšímu vyhodnocení pořízených záznamů a zvýšení bezpečnosti lidí,“ vysvětlil výhody Maloch.

V Hranicích do kamer investují postupně

Do postupné modernizace a obměny kamer investují i v Hranicích. „Většina kamer byla pořízena na konci devadesátých let. Instalovány jsou například na náměstí a v přilehlých ulicích nebo na třídě 1. máje,“ vyjmenoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Město ale podle něj v otázce bezpečnosti občanů sází hlavně na prevenci. „Umisťujeme na domech samolepky, aby si lidé zamykali vchodové dveře, instalovali jsme i speciální masivní stojany na kola proti zlodějům a pořádají se přednášky na školách,“ řekl.

Město Hranice investovalo v roce 2007 částku 330 tisíc korun do nákupu mobilní kamery s obrazovým a zvukovým záznamem, přičemž dotace z programu ministerstva vnitra činila čtvrt milionu.

„Kamerový systém ale i nadále průběžně obměňujeme, abychom získali kvalitnější obraz. Město už postupně obměnilo všech pět bezpečnostních kamer,“ uzavřel Bakovský.