V uplynulých týdnech nadprůměrně pršelo a pracovníci Ekoltesu měli plné ruce práce s odklízením následků povodní.

Na místa, kde půda vykazuje známky vlhkosti, se s traktůrkem na sekání trávy vjet nedá. Jedná se například o park v Sadech Československých legií. Mokrá tráva tam ucpává sací tunely a koše sekaček, které se pak už vůbec nedají použít.

„Počasí sečení dlouhodobě neumožňovalo, nyní už se však zeleň zkracuje denně. Ploch je ale mnoho a nedá se zvládnout všechno najednou. V městském rozpočtu ale peníze na sečení jsou,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Pracuje, kdo má ruce a nohy

Současně s povodněmi byli pracovníci Ekoltesu nasazeni do záchranných a odklízecích prací, aby se život v postižených oblastech vrátil co nejdříve do normálu.

„Zameškali jsme kvůli záplavám a počasí skoro jeden a půl seče. To jen tak nedoženeme a budeme tento skluz dohánět až do konce letní sezony. V terénu už na tom pracují všichni, kdo mají ruce a nohy,“ sdělil ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Dále upozornil, že nejprve se snaží zbavit přerostlé trávy ty nejfrekventovanější oblasti, teprve pak vyšle pracovníky na další místa. Vzhledem k současnému počasí, které sečení trávy přeje, pracuje Ekoltes i o víkendech.

„Chtěl bych požádat občany o určitou toleranci, pokud zrovna jejich lokalitu budeme nuceni udělat v sobotu nebo v neděli a budeme tím trochu narušovat jejich klid,“ doplnil Vinkler.

Keře nesmí růst přes plot

Nejen vysoká tráva však působí obyvatelům Hranic problémy. Obyvatelé lokality Pod Bílým kamenem si dlouhodobě stěžují na keře a stromy, které prorůstají skrze plot a omezují projíždějící vozidla.

„Bývá to tak každý rok a na jaře je to nejhorší. Podle mě by se o to město mělo nějak postarat,“ upozornil Stanislav Beránek.

O zeleň zasahující do veřejného prostranství se však musí postarat majitel pozemku, ze kterého keř roste.

„Pokud si tam někdo poškrábe auto, může žádat náhradu po majiteli pozemku. V případě, že by nás na dopravní závadu upozornila policie, zajistíme přes Ekoltes nezbytné zprůchodnění cesty,“ řekl k případu Bakovský.

Ředitel Ekoltesu však zdůraznil, že ořez by proběhl na náklady majitele pozemku, ze kterých zeleň prorůstá.