„Nepocházím z Hranic a vůbec jsem neznal historii města. Jednou jsem objevil na náměstí pamětní desku popravy v místě, kde byli popraveni Burgeš s Kremcem. Začal jsem se o to zajímat a zjistil, že lidé o této události moc nevědí, což je škoda," vypráví spisovatel, který na své knize pracoval čtyři roky.

„Je to velmi zajímavé téma. Hraničáci by měli být hrdí, že se jejich město kdysi postavilo, bojovalo za svá práva a svedlo těžký zápas. I když nakonec prohráli, lidé by to měli vědět," domnívá se Jiří Zais.

Děj knihy zasadil do doby třicetileté války a Stavovského povstání na Moravě, jehož se zúčastnil i hlavní hrdina příběhu rytíř Tamfeld.

„Všechny události na Moravě se odvíjely od Stavovského povstání, proto se tak jmenuje první díl. Všechny postavy příběhu skutečně existovaly a žily v Hranicích," popisuje autor.

Na Hranicích obdivuje především bohatou historii, ze které mohl čerpat. Nedávno odevzdal druhý díl knihy, kde se přímo zaměří na hranickou rebélii.

„Knihu jsem psal především pro mladší ročníky. Možná i proto tam jsou lásky, hospodské rvačky a příběhy čtyř přátel. Ale spíš ji budou číst starší obyvatelé a všichni, které zajímá historie města," přibližuje.

Historický román je k dostání od 8. března. Křest se uskuteční 28. dubna v 18 hodin v Zámeckém klubu.

„Kmotrem knihy bude pan Vladimír Vyplelík, kterému jsem věnoval i poděkování v knize. Ten mě do Hranic přivedl a zaměstnal. Díky těmto okolnostem jsem dostal inspirativní nápad napsat knihu, která nakonec opravdu vznikla," uzavírá spokojeně spisovatel Jiří Zais povídání o své knize Rytíř David Tamfeld z Hranic.

Pamětní deska popravy v roce 1627Mírně vpravo před kostelem Stětí svatého Jana Křtitele, kde kdysi stával pranýř, leží v asfaltu pamětní deska. Jedná se o upomínku popravy primátora města Adama Burkeše a Lukáše Kremze, kteří zde byli popraveni 16. října roku 1627 za účast na odboji proti kardinálu Dietrichsteinovi. Dalších deset venkovských účastníků této vzpoury, mezi nimi i dva hoši, bylo popraveno za Horní branou.