Na větší investice zbude 37 milionů korun, dalších 52 milionů dá město na akce, z nichž se jim náklady vrátí v podobě dotací.

Rozpočet letos Hraničtí schvalovali se zpožděním, v prosinci totiž jednání skončilo na chybně sečtených položkách rozpočtu. Do února proto město fungovalo s rozpočtem provizorním.

„Není to žádný zásadní problém, ještě asi před čtyřmi lety se rozpočet v únoru schvaloval běžně. Jediná komplikace, kterou to může způsobit, je zpoždění některých investičních akcí o měsíc nebo o dva,“ vysvětlil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Obyvatele města tradičně nejvíce zajímají investiční akce. Na ty je letos vyhrazeno 37 milionů korun.

„K tomu je potřeba připočíst dalších 52 milionů korun na dotační akce. Město ty peníze nejprve proinvestuje, pak je ale dostane z větší části zpátky v podobě dotací,“ uvedl Bakovský.

Zateplení domova seniorů za 22 milionů

Největší částku peněz tak město letos dá na zateplení domova seniorů – celkem 22 milionů korun, což je jedna z akcí, které budou částečně financovány z dotací. Peníze by se následně měly postupně vrátit v úsporách za teplo.

„Ze schválených dotačních akcí stojí za zmínku i zahájení rekonstrukce Sadů Československých legií, která bude stát celkem 26 milionů korun,“ podotkl Bakovský.

„Dlouho plánovanou akcí, na kterou se letos konečně dostane, je rekonstrukce Skalní ulice. Tam je nejen třeba opravit rozbitou vozku, ale také vybudovat chodník, který zde zatím zcela chybí,“ sdělil mluvčí radnice.

Opravy chodníků i silnic přitom patří k nejsledovanějším investicím.

„Letos dojde například na rekonstrukci schodiště u Zámeckého hotelu, které je ve velmi špatném stavu,“ řekl mluvčí.

Retardéry nezruší, ale předělají

Radost udělá město i řidičům, kteří si stěžují na zpomalovací prahy v Komenského ulici. Za jejich zrušení se již několikrát zasazoval zastupitel za Věci veřejné Karel Hübl.

„Moje iniciativa vzešla z neustálých stížností lidí. Hlavní problém vidím v tom, že auta musejí neustále zastavovat. Tím se nejen brzdí doprava, ale zvyšují i emise. A navíc tady nemohou ani projíždět sanitky,“ vyjádřil se již dříve Hübl.

Město se na základě stížností rozhodlo, že letos retardéry upraví.

„Z rozpočtu jde na tuto akci čtvrt milionu korun. Prahy budou rozebrány a sníženy tak, aby se lepšila jejich sjízdnost a snížila hlučnost projíždějících aut,“ informoval Bakovský.

Nový hardware a software pro úřad

Zjednodušení jednání s úřady by měla hranickým obyvatelům další investice. Zbudování technologické centra ORJ 1.

„Prakticky se jedná o modernizaci elektronických systémů na městském úřadě tak, aby bylo možno zavést e-goverment, tedy elektronizaci státní zprávy. Jeho prostřednictvím už lidé nebudou muset chodit na úřad osobně, ale mohou své věci zařizovat virtuálně z domova. K tomu je ale nutné, aby byl úřad dostatečně technologicky připraven,“ řekl mluvčí.

Jak dále upřesnil, na nákup serverů a potřebného software a hardware půjde celkem šest milionů korun, i na tuto investici ale město získalo dotaci.

„Osobně mám největší radost ze získání dotací na zateplení domova seniorů a výstavbu azylového domu pro matky s dětmi. Také jsem ráda, že se konečně podařilo dotáhnout k realizaci rekonstrukci Skalní ulice,“ komentovala schválený rozpočet hranická starostka Radka Ondriášová.