„Deset let na něj odbor školství a sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) čerpá dotaci z Úřadu vlády České republiky v rámci dotačního programu Podpora terénní práce na Hranicku, ovšem netýká se to striktně romských obyvatel," vysvětlila vedoucí OSPOD Martina Škapová.

Náplň jeho práce je různorodá.

„Například jednou týdně se věnuje dětem od pěti do devatenácti let. Ať je to doučování do školy, příprava na přijímací zkoušky na střední školy, základy počítačové gramotnosti, taneční a hudební aktivity. Děti jsou rády, že mají kam jít a kde trávit svůj volný čas. Jeho práce má strašně velký rozsah," vyjmenovala.

„A fakt, že jim třeba zakážeme jet na výlet nebo nesetkávat se každou středu v rámci volnočasových aktivit, to je pro ně trest, který má zároveň i výchovný dopad. Tábory i výlety jsou prostě za odměnu," dodala.

„Řekla bych, že Robert je takový můstek mezi klientem a úředníkem. Mnohdy je pro klienta nepřítel právě ten úředník, který po něm něco chce, v tom momentě pomáhá právě Robert. A to jak klientům, aby se tady cítili lépe, tak kolegům. Ale hlavní podstatu a význam jeho práce vidím v práci s dětmi, to je podle mne velmi důležité. Jeho práce má smysl," uvedla Martina Škapová.

Dostudovaly a peníze investovaly do bydlení

Jaký smysl tedy vidí sám Robert Sutorý ve své práci?

„Mám zkušenost, že některé z dětí, kterým jsem se věnoval, dostudovaly, našly si práci a peníze investovaly do bydlení. Dnes s nimi nejsou žádné problémy a vedou ke vzdělání i své děti. Ty ani nepřemýšlí, že by do školy nechodily nebo by zůstaly doma. Někteří zase našli motivaci k tomu, aby změnili svou budoucnost na letním táboře," vysvětlil Robert Sutorý.

Právě díky této teorii má tento sociální pracovník zásluhu na tom, že Hranice mají nejvyšší počet středoškoláků a vysokoškoláků v Olomouckém kraji.

„Tento fakt mě opravdu těší," řekl pro Deník terénní pracovník v romské komunitě.

Jak dále poznamenala Martina Škapová, je Robert Sutorý pracovník, který se nejlépe orientuje v problematice splátkových kalendářů a osobních bankrotů.

„Určitě bych to ale tak moc nečlenila. Sociálka je sociálka a všichni dokážeme pomoci, ať už je klient černý, bílý nebo žlutý," uzavřela.