Pěší měli trochu jiné starosti. Na hlavu jim padaly tající sněhové převisy ze střech a říms.

Technika pracovala od časného rána

Už o půl čtvrté ráno vyrazila včera do hranických ulic veškerá technika společnosti Ekoltes. „Kdo měl v naší firmě ruce a nohy, ten přiložil ruku k dílu. Jedni sedli za volant traktorů a pluhů, jiní se činili s lopatami. Dělali jsme opravdu, co bylo v našich silách, abychom tu kalamitu zvládli,“ uvedl ředitel městské společnosti Milan Vinkler.

Sněhu však bylo tolik, že se dala v první fázi provést jen ta nejnutnější opatření. V prvé řadě musel Ekoltes prohrnout hlavní tahy a centrální ulice, aby byly sjízdné pro sanitky, hasiče a policii. Pak se teprve mohli pustit do důkladnější očisty.

Řidiči nemohli kvůli sněhu zaparkovat

V některých lokalitách se stalo, že z čerstvě odhrnutého sněhu vznikla závěj, která řidičům znemožnila zajet na vyhrazené parkoviště, nebo z něj naopak vyjet.

„Tento problém jsme zaregistrovali například v Čechově ulici. Jeden muž nám volal, že všechna volná parkovací místa jsou tam zasypaná sněhem,“ řekl Radim Staněk, vedoucí společnosti Activ, která má v Hranicích na starosti parkovací systém.

„I já jsem dostal e-mailem zprávu od jedné ženy z Hranic, ve kterém si stěžovala, že se kvůli sněhu nemohla dostat z parkoviště,“ dodal Vinkler.

Podle něj však Ekoltes není kapacitně vybaven natolik, aby hned zrána kompletně odklízel sníh z celé šířky ulice. „Není bohužel možné, aby hned za pluhem kráčela další parta lidí a odhazovala sníh od aut a z parkovacích míst,“ vysvětlil ředitel Ekoltesu.

Středolesí: neodjel ranní autobus

Časně zrána se sněhová technika vydala na pomoc i přilehlým obcím. Těm tentokrát vážně hrozilo odříznutí od okolního světa. Kvůli bohaté sněhové nadílce neodjel včera první ranní autobus ze Středolesí.

„Ráno byly cesty namrzlé a naše stroje měly co dělat, aby do některých kopců vůbec vyjely. Kolem oběda už bylo ale sjízdné jak Středolesí, tak i Uhřínov. Tam bývá v zimě situace tradičně nejhorší,“ řekl Vinkler.

Obce, které nespadají pod Hranice, nemá ve své správě Ekoltes. Cestu na Potštát má například na starosti Správa silnic olomouckého kraje. Ta v první fázi také použila jen pluhy, takže řidiči se ráno do Hranic dostali, ale museli snížit rychlost a zvýšit opatrnost.

„Kolem desáté už byla cesta suchá. Myslím, že to silničáři zvládli dobře,“ vyjádřil se starosta Poštátu Karel Galas. Pluhy a sypače bylo vidět v ulicích města celé dopoledne. „Kdyby kolem desáté nepřišla obleva, byli bychom s posypovým materiálem na štítu. Zásoby se nám úží, ale už zítra by nám měli dovézt další dávku soli,“ řekl včera Vinkler.

Na chodce padaly ze střech kupy sněhu

Chodci v úterý bojovali s jiným problémem. Na střechách domů se v důsledku tání objevily nebezpečně vyhlížející sněhové převisy. Každou chvíli spadla na chodník menší či větší kupka sněhu. „Naštěstí ten sníh není zledovatělý, ale i tak je nepříjemné, když na vás shora nečekaně spadne,“ konstatoval pětadvacetiletý Jiří z Hranic.

Město nechalo hned ráno ohraničit páskami nejfrekventovanější úsek kolem radnice, aby se mu lidé vyhýbali obloukem. Přivolaní hasiči ale konstatovali, že použití techniky není nutné, neboť obleva se o shození sněhu ze střechy postará sama.

V případě druhé budovy radnice si však město pro jistotu nechalo pomoci. Kolem deváté hodiny přijela do Zámecké ulice plošina a pracovník Ekoltesu s pomocí lopaty střechu očistil.

„Letos už jsme přijali asi osm žádostí o shození sněhu. Pokud je to v našich silách, snažíme se lidem v tomto směru vyhovět,“ uvedl Vinkler s tím, že tato služba je zpoplatněna. „Zdarma shazují sníh ze střechy pouze hasiči,“ uzavřel šéf Ekoltesu.

Kateřina Kapková