Koronavirus se dostane zkrátka všude, dokonce se mu již podařilo prokousat i do hranické městské kasy. Spoušť, kterou tam zanechal, odhaduje radnice přibližně na 35 milionů korun. Podobné dopady bude mít koronavirová krize i na ostatní města, obce a kraje.

Jedná se totiž o důsledek vládního rozhodnutí, podle nějž poputují finance na kompenzační bonusy pro OSVČ nejen ze státního rozpočtu, ale právě i z peněz vyhrazených pro místní samosprávy.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové byl program na podporu živnostníků a malých s.r.o. takto koncipován po celou dobu.

„Všem zákonodárcům bylo od počátku známo, že se na dopadech vyplácení bonusu budou podílet jak státní rozpočet, tak i rozpočty krajů a obcí. Bonus zamezí nejen ekonomickým ztrátám v důsledku pandemie, ale zároveň podpoří ekonomickou aktivitu a spotřebu. A z toho budou nakonec těžit právě obecní a krajské rozpočty,“ obhajovala Schillerová svůj návrh v otevřeném dopise zástupcům samospráv.

Sdružení místních samospráv však podobné odpovědi neakceptuje. V minulém týdnu tak vyhlásilo celorepublikovou stávkovou pohotovost starostů. Tu podporuje také starosta Hranic Jiří Kudláček.

I přes tyto protesty je však vedení našeho města nuceno hledat v rozpočtu úspory.

Nejvíce hodlá radnice ušetřit na plánované výstavbě cyklověže, která byla přesunuta na příští rok. Na projekt cyklověže bylo v rozpočtu vyčleněno 18 milionů korun.

Dalších 5 milionů ušetří Hranice na projektové dokumentaci k Severovýchodnímu obchvatu města.

Odložena bude také realizace cyklostezky ve Slavíči, která měla vyjít na 1 milion korun, nebo spuštění projektu sdílených elektrokoloběžek za 900 tisíc korun.