Poslední hranický útulek provozovali manželé Markovi při své veterinární ordinaci v Tovární ulicii. V červnu 2008 jej však zejména z hygienických důvodů definitivně uzavřeli.

„Nemůžu říct, že by město mělo o výstavbu nového útulku zájem. Momentálně máme vypracovanou projektovou studii a je vybrána i lokalita v Drahotuších. Jinak ale tento projekt v podstatě spí. To, kdy a jestli vůbec se vybudováním nového útulku bude Rada města zabývat, momentálně nedokážu říct,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Iva Zaoralová s tím, že město na něj v současné době nemá peníze, proto platí převoz do cizích útulků.

„Nový útulek v Hranicích by situaci určitě pomohl, šlo by totiž o výrazné zjednodušení naší práce. V současné době musí strážník s odchyceným psem odjet služebním autem do útulku v Olomouci. Celkově nám to zabere asi dvě hodiny, “ řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann, podle něhož je problém také v tom, že bližší útulky často hlásí plné stavy.

„O novém útulku se už dlouho mluví, ale s výstavbou jsou spojeny náklady kolem deseti milionů,“ konstatoval Mann.

To potvrdila také vedoucí odboru životního prostředí, podle které se hrubé úvahy pohybují až kolem jedenácti milionů korun.

Mann však přesto dodal, že situace je pozitivnější, než tomu bývalo v minulých letech.

„Řekl bych, že situace je ve srovnání s minulými roky lepší. Psi už totiž mají často čipy a můžeme je tak snáze vrátit majiteli,“ uvedl velitel Mann.

Letoš našli už 65 zatoulaných psů

Z informací Městské policie v Hranicích vyplývá, že v dosavadním průběhu letošního roku policisté našli celkem šedesát pět zatoulaných psů, z toho třicet tři předali zpět jejich vlastníkům. Dvacet sedm psů bylo odvezeno do útulku v Olomouci a pět psů do útulku v Čechách pod Kosířem.

Právě s těmito dvěma městy mají Hranice podepsány dlouhodobé smlouvy. Z hranické kasy pak jdou peníze jednak na příjem zvířete, platí se ale také za počet dní, které v útulku stráví.

Městská policie v Hranicích samozřejmě neřeší jen ztráty zatoulaných psů, ale také jiných zvířat.

„Kočky jsou v pořadí nejčastěji odchycených zvířat na druhém místě. Veterinář u nich nejprve zjistí, v jakém jsou zdravotním stavu. Pokud je kočka zdravá, normálně ji pouštíme, pokud ne, musíme ji nechat utratit,“ uvedl Mann.

„Máme hlášeny také případy nálezu hadů, většinou užovek. Ty pustíme za městem poblíž potoka, pak odplavou,“ uzavřel Miroslav Mann.