Ještě vloni si lidé chodili do Janáčkovy ulice pro domácí potřeby a šroubky. Od podzimu tam narážejí na zamčené dveře a za pár měsíců už bude bývalá prodejna Paragan plná gamblerů.

Nový vlastník budovy tam totiž hodlá po kompletní rekonstrukci zřídit hernu. Plánuje do ní umístit 39 výherních automatů a bar s nepřetržitým provozem.

„Manželka má hned vedle zubní ordinaci. Každé ráno od sedmi už se tam scházejí děti, aby je stihla ošetřit dřív než začne škola. Nedovedu si představit, jak se budou na ulici míjet s opilci, kteří zrovna vyjdou z baru,“ konstatoval Jaromír Straka, který má také v Janáčkově ulici svou kancelář.

Když budoucí provozovatel herny v rámci stavebního řízení obcházel sousedy a žádal je o podpis na podporu svého záměru, od Jaromíra Straky jej nezískal. „I my jsme vydali k záměru herny nesouhlasné stanovisko,“ uvedla místostarostka Hranic Radka Ondriášová.

Město bude totiž také přímým sousedem nové herny. Naproti přes ulici má své kanceláře odbor dopravy, živnostenský odbor a oddělení přestupků. Podpisy a podpůrná stanoviska sousedů však nejsou nezbytně nutné k tomu, aby bylo herně uděleno povolení. Mohly by pouze celý schvalovací proces urychlit.

V tomto případě ho však jejich absence spíš oddálí. „Pokud žadatel splní všechny potřebné náležitosti, nebudeme mít nakonec žádný důvod mu hernu zakázat,“ uvedla místostarostka.

Podle ní splňuje budoucí provozovatel baru v Janáčkově ulici podmínky územního plánu i všechny nezbytné předpisy. „Obecně platí, že člověk nebo firma může všechno, co není zakázáno, a úředník může zakázat jen to, co je mu povoleno,“ podotkla s trochou nadsázky Ondriášová.

Výherních automatů tak v Hranicích rok od roku přibývá. Jedinou možností, jak jejich nárůst omezit, by mohla být obecně závazná vyhláška, kterou už přijala celá řada českých měst. V Bohumíně například přesně stanovuje, ve kterých objektech nesmějí být herny za žádných okolností zřízeny.

Vedoucí finančního odboru MěÚ Hranice Vladimír Zemek však míní, že ani tato vyhláška problém gamblerství neřeší. „Je určitý typ výherních automatů, které neschvaluje radnice, ale ministerstvo financí. Jeho stanovisko má pak větší váhu než vyhláška schválená městem,“ vysvětlil Zemek. Dodal však, že právě v těchto dnech se na vysoké politické úrovni jedná o změně zákona, který by dal tuto nesrovnalost do pořádku.

Z výherních automatů na území Hranic jde každoročně do pokladny města pouze malý zlomek výtěžku. Pro letošní rok by tato částka měla dosáhnout výše 1,2 milionu korun. Těšit se z nich bude Dům dětí a mládeže. Město mu prý za peníze od gamblerů nechá vyměnit okna.

Kateřina Kapková