Prodejci z náměstí jsou totiž znevýhodněni tím, že se nacházejí v zóně placeného parkování. U nákupního centra přitom budou téměř tři stovky bezplatných parkovacích míst.

Stop.Shop, jak se nové obchodní centrum jmenuje, přivítá první zákazníky již 30. dubna. Názory na něj se však mezi místními obchodníky liší. Mnozí ale mají strach, že je nová konkurence přivede ke krachu.

„Stoprocentně nás nákupní centrum negativně ovlivní. Problém je v tom, že lidé si do marketů a shopping parku dojedou autem s celou rodinou a udělají velký nákup od potravin po oblečení. Náměstí se teď stává záležitostí různých velmi levných obchodů a heren. Lidé do města prostě přestávají chodit,“ sdělila Lenka Horníková z butiku v Jiráskově ulici.

Někteří z obchodníků upozorňují na to, že vysoké parkovné a nedostatek míst v centru města mají na pro ně nepříznivé situaci velký podíl.

„Myslím, že obchody na náměstí ovlivňuje i to, že za parkování ve středu města musejí lidé platit,“ řekla Silvia Daněková z papírnictví na Masarykově náměstí.

Podobně se na to dívá i paní Věra Šváčková z prodejny dámského prádla naproti zámku. „Střed města se postupně odbourává. Jedním z problémů je drahé parkovné, s otevřením nákupního centra nám zřejmě opět klesnou tržby,“ sdělila Šváčková.

Část obchodníků však nevěří, že by se jich otevření nových prodejen na periferii mohlo významněji dotknout. „Na jednu stranu z toho trochu obavu máme, ale ne moc. Máme kolekci přizpůsobivou různým věkům i postavám. Naši stálí zákazníci se k nám rádi vracejí,“ řekla Ludmila Šádová z prodejny oděvů na Masarykově náměstí.

„Nás to rozhodně neovlivní. Lidé k nám chodí za značkou. Jediné, co by na nás mohlo mít vliv, by byl butik se zbožím stejného výrobce,“ míní Petra Bláhová ze sportu na hranickém náměstí. Podobný pohled má i paní Bajgarová z obchodu s módním oblečením vedle kina Svět. „Uvidíme, je to i o značkách, ale nějakým způsobem by se nás to eventuálně dotknout mohlo, záleží na tom, jaká bude nabídka tamější konkurence,“ podotkla Bajgarová.

„V nákupním centru bude jedenáct obchodů. Například móda pro mladé, obchod s obuví, optika a další, třeba elektro, drogerie či prodejna se sportovními potřebami,“ řekl vedoucí projektu Stop.Shop Marek Malý.

Jak upřesnil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský, zákazníkům bude rovněž sloužit parkoviště pro dvě stě padesát osm aut. „Podle původního projektu by zde mělo najít práci téměř sto dvacet lidí,“ sdělil již dříve Bakovský.

Vítězslav Orava