Šanci na úspěch mají nejen novostavby, ale také rekonstrukce, přístavby, terénní úpravy či nově vyřešené fasády. Ocenění může získat ta stavba, která v roce 2008 nejvíce přispěla ke zlepšení vzhledu města.

„Tuto soutěž pořádáme pravidelně již od roku 1994. Jejím smyslem je ocenit stavbu, která se opravdu vydařila. Do soutěže zařazujeme nejen stavby pozemní, ale také vodohospodářské a dopravní. Nepatří sem však úpravy interiéru,“ uvedl mluvčí města Petr Bakovský.

Mezi stavbami, které město ocenilo v předchozích letech, byly například budovy firem Voding Hranice s.r.o., Česká pojišťovna a.s. či rodinný domek manželů Králových.

V předminulém roce se stavbou roku stala plovárna, jejíž přínos ocenila nejen porota, ale zejména obyvatelé Hranic.

„Myslím, že plovárna si tuto cenu zasloužila. Líbí se mi, že je to tam udělané pro všechny věkové skupiny. Děti často využívají tobogán, my dospělí si zase rádi pořádně zaplaveme. Chodím tam pravidelně, a co jsem slyšel, dojíždí si k nám do Hranic zaplavat i lidé z okolí, například z Bystřice pod Hostýnem či Valašského Meziříčí,“ uvedl šestapadesátiletý návštevník plovárny.

Ne vždy se však městu podařilo víteze soutěže vyhlásit.

„Když není dostatečně velký zájem, tak tuto soutěž nevyhlašujeme, či dáme nejlepšímu z přihlášených projektů čestné ocenění, jako tomu bylo například v minulém roce. Doufáme však, že letos bude situace jiná,“ uvedl Bakovský.

Zájemci mohou návrhy na Stavbu roku 2008 posílat do konce ledna Stavebnímu úřadu města Hranic, který je poté příslušné komisi předloží k vyhodnocení.

A k čemu bude komise přihlížet?

„Nejdůležitějším kritériem, podle nějž komise stavby hodnotí, je jejich architektonické i urbanistické řešení a jejich přínos pro vzhled města,“ vysvětlil Bakovský. Důležitou roli hraje také celkový dojem, konkrétně tedy výraz stavby, estetické řešení a její funkčnost.

Pavlína Chmelařová