V Hranicích rozpočet na rok 2011 ještě schválený nemají.

„Definitivně o něm rozhodnou až zastupitelé na únorovém zasedání. Návrh je zhruba stejný jako v minulém roce, kdy byla celková částka na granty a příspěvky 3 miliony 780 tisíc korun,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Granty z toho tvoří 1,8 milionu.

Největší část peněz, 630 tisíc korun, je určena pro kulturu.

V rámci úsporných opatření se ani loni, ani letos v nabídce neobjeví granty na investice.

Podle Bakovského má město tendenci realizovat ty investice, na které dostane dotace.

Kromě sportu a sociálních a zdravotních služeb rozdělují Hranice peníze i do vzdělávání, životního prostředí, prevence kriminality a spolupráce s partnerskými měs­ty.

Lipník podpoří Listoprďák i čyklomaraton

Do konce ledna mohou žádosti o granty podávat i zájemci v Lipníku nad Bečvou. Z 829 tisíc korun tu jde 435 tisíc na sport, 104 tisíc na sociální projekty a po 145 tisících na kulturu a zájmovou činnost.

„Jako již tradičně dává naše město příležitost k rozvoji kultury, sportu, ale třeba i občanským sdružením pečujícím o imobilní či jinak handicapované občany formou grantů,“ řekl starosta Miloslav Přikryl.

Některé z akcí, které město pravidelně podporuje, patří mezi známé v celém regionu. Je to například podzimní Listoprďák nebo jarní Autor Šela Maraton.

V Přerově dají nejvíc na sport, ale méně něž vloni

V Přerově jde do grantů přes 2,5 milionů korun. O trochu lépe než loni na tom bude kultura, která však stále dostane jen třetinu toho, co sport.

„V grantech jsou celkem 2 miliony 555 tisíc korun. Do sportu jde 1,27 milionu, na zdravotní a sociální oblast je vyhrazeno 735 tisíc, na kulturu 400 tisíc a na volnočasové aktivity 150 tisíc korun,“ uvedl Miroslav Lakomý z odboru školství přerovského magistrátu.

Loni bylo v grantech o sedmašedesát tisíc korun více. Provozovatelé kulturních akcí či zdravotnických a sociálních služeb dostali v roce 2010 méně než letos, naopak do sportu šlo 1,435 milionu.

V Tovačově půjde do grantů 200 tisíc korun.

„Je to částka stejná jako loni. Určená je na podporu činnosti zájmových spolků v oblasti sportu a kultury, zejména se zaměřením na mládež,“ řekl starosta Tovačova Leon Bouchal a dodal, že zatím jde o návrh, který budou teprve schvalovat zastupitelé na svém zasedání 24. ledna.

O penězích na kulturu a sport budou koncem ledna rozhodovat i v Kojetíně.

„Určitě do této oblasti opět nějaké peníze půjdou,“ zmínil starosta Jiří Šírek. V uplynulých letech přispívali v Kojetíně na konkrétní akce, místo aby vypisovali granty.