Ceremoniál začínal v zasedací místnosti, kde starostka města návštěvu z Afriky přivítala. „Je fajn, že nejen lidé v Hranicích a v okolí, ale jak jsem postupně zjistila tak i v celé republice, ještě mají chuť a vůli pomáhat těm, co to potřebují,“ řekla potěšeně starostka Hranic Radka Ondriášová.

Všichni zúčastnění se podepsali do zlaté knihy města Hranic, která dokumentuje důležité události. „Chci poprosit naše africké přátele, aby dnešní den brali jako náš pozdrav a projev podpory,“ dodala Ondriášová.

Konžská ambasadorka Cathy Muhoma Mulamba na ceremoniálu vysvětlila, jaký je stav školství v jejich zemi.

„Situace v africkém školství není jednoduchá. Někdy je to horší, někdy lepší. Rodiče často nemají prostředky, aby koupili svým dětem školní pomůcky, proto jsme vděční, že nám lidé z České republiky takto pomohli,“ řekla ambasadorka.

Ve sbírce se podařilo nasbírat více než jedenáct set školních aktovek a batůžků, přes dvanáct set školních pouzder, čtyři sta sad pastelek a stovky dalších školních pomůcek.

„Naše děti nemají takové prostředky jako děti u vás. Chodí do školy, ale nemají tašky, ve kterých by si nesli věci. Mají proto různé sáčky, které používají místo aktovek,“ popsala jedna z konžských učitelek Becky Kabala Bundu.

Celá akce nakonec získala mnohem větší rozměr, než se původně očekávalo.

„Nás samotné to překvapilo, kolik věcí se podařilo nasbírat,“ řek jeden z organizátorů sbírky Vlastimil Mach. S přibývajícími věcmi se hlavně řešilo, jak se podaří množství věcí přepravit až ke školákům.

„Nejdřív jsme si mysleli, že to přepravíme sami, ale nakonec to zvládneme jen díky sponzorům. Chceme to navíc stihnout tak, aby děti věci měly na začátek dalšího školního roku,“ řekla ředitelka organizace GoKoBo Humanitas Iva Bonyoma Lutchimba.

Velké množství pomůcek se podařilo nasbírat díky pomoci škol a firem, které se o sbírce dozvěděly a rozhodly se pomoct.

„O sbírce jsme se dozvěděli z televize. Chtěli jsme pomoct, tak jsme kontaktovali různé základní školy v okolí. Dohromady jsme do Hranic poslali tři sta třicet jedna aktovek a další pomůcky,“ řekla zástupkyně školy v Lipovci, kam pro věci muselo vyrazit nákladní auto.

Předávání zpestřily svým vystoupením mažoretky Poupata a Šance. Do sbírky přispělo hodně rodin z Hranic, spolu s množstvím základních škol z celé České republiky, z ostravského Červeného kříže, Fakultní nemocnice Olomouc, Právnické fakulty Univerzity Palackého taktéž v Olomouci a Datartu Brno.

Petra Andrýsková