Dvanáctidenní cyklo-běh protíná čtyřiatřicet měst Čech a Moravy a měří 1350 kilometrů. „Absolvuje ho malá skupinka běžců a cyklistů, kteří sami žijí život bez drog,“ řekl tiskový mluvčí projektu Vlastimil Špalek.

Denně zdolají účastníci akce kolem sto dvaceti kilometrů. Zastavují se přitom v nejrůznějších městech a s jejich představiteli diskutují především o tom, jak řešit problematiku drog. „Cyklo-běh je největší pravidelnou protidrogovou kampaní, spojenou se sportem,“ poukázal na jeho výjimečnost Špalek.

Podle něj projekt volá zejména po zvýšení osvěty a informovanosti v dané problematice. Podle rozsáhlého průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách má zkušenost s marihuanou 45 procent českých dětí ve věku od patnácti do šestnácti let. „Tento údaj řadí naši republiku na první místo ze všech evropských zemí,“ poukázal na vážnost situace Špalek.

V kategorii dětí do třinácti let vyzkoušelo marihuanu téměř 21 procent z nich a halucinogenní extázi 18 procent. S pervitinem a amfetaminy přiznalo zkušenost 12 procent dětí, mladších třinácti let.

„Jednoznačně ovšem vede alkohol, který okusilo 73 procent dětí do 13 let,“ uzavřel smutnou statistiku Vlastimil Špalek.