„Začátkem týdne byl k zámecké věži přistaven jeřáb, který umožnil detailně prozkoumat její poškození. Z památky opadávala omítka, kvůli čemuž je dočasně uzavřen bezbariérový průchod Zámeckou zahradou,“ popsal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský s tím, že poškozené místo si v úterý z ptačí perspektivy prohlédli odborníci společně se starostou Danielem Vitonským a místostarostou Karlem Machylou.

„Při prohlídce byly objeveny malé díry v opláštění střechy, kudy zatékalo, a tím došlo k narušení omítky. V tuto chvíli nehrozí žádné nebezpečí. Po dohodě s klempířem jsme se domluvili, že zatím dojde k opravě porušené plechové části a omítky,“ doplnil starosta Vitonský.

Zámecká věž projde částečnou opravou začátkem května, a to opět s pomocí jeřábu. V létě by tak měl být průchod kolem věže znovu zprovozněn. Město bude podle starosty připravovat podklady na celkovou opravu věže.

Další památkou, jejímž stavem se město zabývá, je věž Staré radnice na Masarykově náměstí. I tento objekt čeká oprava. Kontrola odborníků po zimním období totiž ukázala, že ochoz věže už není bezpečný pro pohyb návštěvníků.

Proto byly až do odvolání zrušeny výstupy na radniční věž, která je pro veřejnost přístupná od roku 2009. V dobrém stavu nejsou kvůli povětrnostním vlivům ani krovy věže, takže bude nutná celková rekonstrukce.

„Město připravuje potřebné podklady pro opravu této památky a čeká na vypsání dotačního titulu,“ doplnil starosta Hranic.

Stejně tak úředníci připravují žádost o dotační titul na opravu zastřešení dvorany místního zámku, na němž se v minulosti vyměnilo několik skleněných tabulí.

Skleněné zastřešení je staré více než dvacet let a volá po celkové obnově. Ta si vyžádá několik milionů korun.