Řidiči mají v Hranicích od začátku září u parkovacích automatů na výběr ze dvou možností. Buď do nich vhodí minci a vypadne jim parkovací lístek, nebo pošlou textovou zprávu s registrační značkou svého vozu na příslušné telefonní číslo a mají zaplaceno.

„Systém se tam rozjíždí podle našeho očekávání,“ vyjádřil spokojenost předseda představenstva pražské společnosti etMobility Jiří Kopecký.

„Zaznamenali jsme v Hranicích stejnou křivku náběhu jako v jiných městech, kde tuto službu nabízíme,“ dodal.

Stejný systém jako v Hranicích běží od začátku srpna také v Břeclavi. „Tam jsme v prvním měsíci provozu zaznamenali 108 textových zpráv, ve druhém pak už 165. V Hranicích využilo této služby během září 64 řidičů,“ srovnal Jiří Koktan ze společnosti Activ, která má ve městě na starosti parkovací systém.

„Podle zkušeností z jiných měst by se však měl tento počet v horizontu tří měsíců zvýšit na stovky,“ prorokoval Kopecký.

Řidiči se na nový způsob placení parkovného tváří různě. „Já už to znám od nás z Břeclavi. Tam začala tato služba fungovat někdy o prázdninách a velmi rychle jsem si na ni zvykla,“ řekla Jana Bláhová z Břeclavi, která v pátek odpoledne u bankomatu v centru Hranic vytahovala z kabelky místo mince telefon.

„Mně by se to nevyplatilo,“ byl jiného názoru Petr Tůma z Hranic, který parkoval o pár míst vedle. „Zdržím se jen patnáct minut, tak proč bych za to měl platit dvacet korun,“ namítl v narážce na minimální sazbu, kterou je možné formou SMS zaplatit.

Placení parkovného přes mobil je lehce kontrolovatelné i pro strážníky městské policie. Těm stačí na příslušné telefonní číslo zadat registrační značku vozidla a okamžitě zjistí, zda má jeho řidič za stání v označené zóně zaplaceno.