Sem mohou lidé až do 19. prosince nosit dárky, kterými udělají radost nejen dětem či seniorům na Hranicku, ale také dětem v Afghánistánu. Účastníci se tím také zapojí do pokusu o překonání loňského rekordu, kdy se podařilo nashromáždit celkem 1481 dárků.

Záštitu nad touto akcí nese v letošním roce 7. mechanizovaná brigáda v Hranicích. Na akci nazvané Dáreček pod stromeček 2008 se podílí také Město Hranice ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Hranice a Základní uměleckou školou.

„Dětský domov v Hranicích, Dětské oddělení v místní nemocnici či Ústav sociální péče pro mládež ve Skaličce, tam všude jsou na vánoce děti, které nemohou být v tento čas se svojí rodinou. Právě proto dárky, které zde vybereme, budou na tato místa putovat primárně,“ uvedla v pátek po slavnostním zahájení této akce tisková mluvčí 7. mechanizované brigády Armády České republiky Martina Štěpánková.

Nejvhodnějšími dárky, které mohou lidé nosit, jsou stavebnice, společenské hry, školní pomůcky, výtvarné i sportovní potřeby či batůžky. Dárky obdrží také starší lidé, kteří bydlí v Domově seniorů v Hranicích. Ty potěší zejména pěkné knihy či hygienické a kosmetické balíčky.

Část dárků poputuje v průběhu ledna také do rukou členů Provinčního rekonstrukčního týmu Armády České republiky v afghánském Logaru, kteří dárky předají tamním dětem. „Kromě toho, že chceme prostřednictvím této akce potěšit ty, kdo se na vánoce mohou cítit osaměle, se také chceme pokusit překonat rekord z minulého roku. Tehdy jsme totiž nasbírali celkem 1481 dárků a dostali jsme se tak do České knihy rekordů,“ vysvětlila Vlasáková.

Dárky tedy pro lepší přehled průběžně sčítá počítadlo, které je umístěné na konci skluzavky. Lidé po ní dárek spustí a počítadlo jej zaznamená. Jelikož celý prostor monitoruje kamera Městské policie, lidé se nemusejí obávat, že by jejich dárek ze sbírky „zmizel“.

Nejen veřejnost, ale také školy, školky, firmy či podnikatelé mohou dárky nosit do dvorany zámku až do 19. prosince do 12 hodin. Na jednotlivá místa v Hranicích je organizátoři budou rozvážet o tři dny později. „Chceme také veřejnost ujistit, že všechny nashromážděné dárky, předáme, stejně jako vloni, na daná místa,“ dodala Vlasáková.

O aktuálním počtu dárků budeme informovat v pátečním Hranickém týdnu.

Pavlína Chmelařová