Studenti ve žlutých tričkách se po Hranicích pohybovali už od ranních hodin většinou ve skupinkách po třech. „Jsme ze střední soukromé školy zde v Hranicích. Jedna kytička stojí dvacet korun a přispět může každý,“ upozornila jedna z prodávajících studentek.

Jejich mise byla ve středu v Hranicích většinou úspěšná. Přálo jim počasí, které bylo po celý den nádherné až letní. Navíc lidé na rozdíl od různých ostatních sbírek na slovo rakovina hodně slyší. „Musím říct, že lidé hodně přispívají. Stává se nám, že často se hlásí sami, aby mohli dostat kvítko,“ doplnila prodávající studentka.

Odpoledne už bylo po městě k vidění spousta lidí chodících se žlutou ozdobou na svých svršcích. „Přiznám se, že jinak moc nepřispívám. Ale rakovina se týká nás všech a proto jsem moc ráda, že jsem dnes mohla alespoň trochu pomoc,“ sdělila dvaačtyřicetiletá Klára Kloučková, která už své kvítko na klopě měla.

V letošním roce jde do oběhu osm set tisíc žlutých kvítků s fialovou stužkou. Do akce se zapojilo všech čtrnáct krajů České republiky i všech sedmasedmdesát okresů. Hranice se staly i jedním ze sedmi set padesáti měst, které se k letošnímu Květinovému dni připojily.

Český den proti rakovině je celonárodní veřejná sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině Praha. Získané finance neslouží jen k získávání financí, ale akce má i velmi velký význam jako prevence. Každý dárce si totiž odnese nejen kytičku měsíčku lékařského, ale obdrží i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku