Jde o problém snad všech českých měst. Majitelé psů si při venčení nedělají příliš starostí jak nepořádek po svém psovi uklidit.

„Snažíme se chovatelům vytvořit co nejlepší podmínky, aby se mohli o výkaly svého miláčka postarat,“ připomněl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. I přesto, že je všude po městě spousta specializovaných košů, jsou chodníky i travnatá prostranství plná nepořádku.

„Je to hnus. Myslím si, že nejsem sám, kdo do něčeho kdy šlápl. Psi by se ve městech vůbec chovat neměli,“ řekl důrazně jeden z obyvatel města Jaroslav Hrubý.

Hovínko za tisícovku

Problémy s pejskaři řeší v Hranicích městská policie, která provádí průběžně kontroly při svých pochůzkách městem.

„Pokud někoho přistihneme, klasifikujeme to jako znečištění veřejného prostranství,“ uvedl velitel městské policie Miroslav Mann. Policisté poté dotyčnému majiteli udělí blokovou pokutu až do výše tisíce korun. Chytit nějakého nezodpovědného majitele, ale podle velitele není příliš snadné.

„Jak nás vidí, hned vytáhne pytlík a nepořádek po svém psovi uklidí,“ dodal Miroslav Mann. Proto se nestává, že by jednoho majitele nachytali vícekrát.

Policie i město se kromě košů snaží i preventivně působit na občany pomocí výzev v tisku nebo v místní televizi.

„Vždy ale záleží na každém pejskaři, jak zodpovědně ke svým povinnostem přistoupí,“ dodal na závěr mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. (zem)