V azylovém domě bude celodenní péče

Pracovníci hranického azylového domu chtějí svým klientům vyjít co nejvíc vstříc. „Přestože azylový dům funguje jako nocležna, o chlapy bude postaráno v průběhu celého Štědrého dne. Například ve 13 hodin máme naplánovaný společný oběd, během dne dojde i na rozdělování drobných dárečků,“ sdělil Bohuslav Rybníček.

Podle jeho slov budou o klienty pečovat dobrovolníci z církve bratrské nejen během Vánoc, ale také na Silvestra. „Oni většinou nemají kam jít, a než aby se jen tak toulali v ulicích města, raději jim nabídneme nocleh u nás,“ dodal Rybníček.

Kapacita azylového domu v Hranicích činí přesně dvacet lůžek. V případě, že by kapacita byla nedostatečná, pracovníci jsou připraveni udělit výjimku.

Domov seniorů: večeři bude servírovat ředitel

Řadu koncertů a dalších kulturních akcí naplánovali na dobu adventu a vánočních svátků v Domově seniorů v Hranicích. Někteří pacienti domov na několik dnů opustí a Vánoce budou trávit se svými rodinami. Jiní naopak raději volí příjemné prožití svátků mezi ostatními vrstevníky a rodiny na štědrovečerní večeři dorazí za nimi.

„V minulých letech bývalo zvykem, že ke jídlo ke stolům servíroval samotný ředitel Milan Káňa. Nejinak by tomu mělo být i letos,“ uvedl pracovník úseku odborných doplňkových služeb Pavel Helísek.

Prostory Domova seniorů v uplynulých týdnech zkrášluje vánoční výzdoba, na jejíž výrobě se podíleli i samotní obyvatelé. Vánoční atmosféru dotváří například tradiční a velmi oblíbená mikulášská nadílka.

V dětském domově slaví Vánoce třikrát

Tři desítky dětí z hranického Dětského domova budou trávit Vánoce na třech různých místech a dohromady si budou dárky nadělovat celkem třikrát. Pět dětí míří na několikadenní pobyt do Kunčic pod Ondřejníkem.

Řada dětí bude trávit Vánoce doma se svými nejbližšími. Ti, kteří nebudou doma ani na chatě, zůstanou v Dětském domově. S tetou si připraví štědrovečerní večeři a předají drobné dárky.

„Abychom oslavili Vánoce všichni společně, nejprve jsme se sešli už ve čtvrtek, protože před víkendem nás někteří opustí. Podruhé bude Vánoce slavit každý někde jinde a do třetice se sejdeme znovu po Vánocích. V pondělí 22. prosince totiž jsme obdrželi zásilku dárků z jednoho českého rádia,“ informovala ředitelka Dagmar Staňková.

V nemocnici bude kapr nebo filé

Žádné novinky ve srovnání z předchozími lety letos nechystají v hranické nemocnici. „Pacientům budeme na Štědrý večer podávat k večeři rybí polévku, kapra nebo rybí filé a bramborový salát. Samozřejmě ti, kteří budou mít nařízeny od doktorů diety, budou mít jídelníček přizpůsoben,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Alena Hlaváčová.

Lékaři se budou snažit, aby co nejvíce pacientů mohlo trávit svátky doma nebo u příbuzných. Budou se proto udělovat propustky, pokud je ovšem pacient ze vzdálenější oblasti, pracovníci nemocnice doporučují raději návštěvu rodinných příslušníků v nemocnici.