V Hranicích jsou takovéto podchody dva. Oba vedou pod dopravně silně vytíženou silnicí první třídy I/47. Oba mají jedno společné: lidi se jimi často bojí chodit.

„Lidé si hodně stěžují na podchod u Drahotuší. Je prý pořád v dezolátním stavu, světla jsou tam věčně rozbité. Teď tam ze tří světel svítí jedno jediné,“ popsal Deníku situaci hranický opoziční zastupitel Miroslav Raindl.

Podle jeho slov se proto někteří lidé raději vydávají přes nebezpečnou silnici, než aby vstoupili večer do temného podchodu.

„Pokud vím, světla tam opravdu často nesvítí, navíc je podchod věčně pomalován sprejery,“ potvrdila Raindlova slova i předsedkyně osadního výboru v Drahotuších Vlasta Zapatová.

Jak dále uvedla, největší provoz bývá v podchodu během léta.

„V zimě většina lidí raději jezdí autobusem nebo autem,“ dodala.

Podchod u Drahotuší

O nic růžověji to nevypadá ani v druhém podchodu mezi Novou ulicí a Cementářským sídlištěm.

„Chodím tudy velmi nerada. Je to tady hodně ponuré, světlo někdy svítí, někdy ne, a navíc tady před časem přepadli jednu paní od nás ze vchodu, maminku s kočárkem,“ svěřila se Deníku jedna z obyvatelek místního sídliště, která podchod pravidelně využívá. „Někdy jdu raději přes silnici, ale tam hrozí, že člověka srazí auto,“ dodala.

Podchod mezi Novou ulicí a Cementářským sídlištěm

'Proti vytrvalému ničiteli prostě nemáme šanci'

Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského probíhá nyní u drahotušského podchodu jeho obnova.

„Už došlo k jeho vyčištění a opravě odvodnění, opravily se světla a v dubnu se bude malovat,“ informoval Bakovský. Navzdory nedávné opravě světel ale nyní opět v podchodu svítí jen jedno jediné.

„Při pořizování veškerého mobiliáře se vždy bere v úvahu jeho odolnost vůči vandalům. Ale proti vytrvalému ničiteli prostě nemáme šanci. Stejné je to s vymalováním. To vydrží jen do doby než přijde první sprejer,“ vysvětlil mluvčí.

Vandalové představují pro podchody v Hranicích nekonečný problém. Tvrdí to Milan Vinkler ředitel společnosti Ekoltes, která má podchody ve své péči.

„Je to pořád dokola. Nainstalujeme nové světla a za chvíli jsou rozbité. Nakonec to musíme řešit tak, že světla opravujeme v určitých intervalech, zhruba čtyřikrát do roka. Kdyby jsme je vyměňovali okamžitě po tom, co je někdo rozbije, stálo by nás to obrovské peníze,“ uvedl Vinkler.

'Používájí k ničení dokonce i krumpáč'

Podle jeho slov neodolá vandalům ani ten nejodolnější materiál.

„Používají k ničení dokonce i krumpáč, v jednom z podchodů jsme po něm našli stopy. Nebo velký kámen. A v podchodu na Cementářském silnici si zase někdo cvičil střelbu z malorážky. Zřejmě chtěl využít toho, že výstřely zakryje hluk ze silnice,“ popsal metody vandalů Vinkler.

Zastupitel Miroslav Raindl ale míní, že někdy stačí dobrý nápad.

„Podívejte se například na světla, které jsme v rámci prevence kriminality nainstalovali pod hlavním silničním tahem nedaleko ubytovny ve Vrchlického ulici. Ty jsou tam už několik let a zatím vydržely,“ míní Raindl.