Pomocí fotoaparátu připevněného na ovládací vrtulníček pořídil nádherné snímky našeho okolí, které přináší obrazy Hranicka z nového úhlu.

Grafik a historik Jiří J.K. Nebeský si dal tu práci, že z rozsáhlého souboru vybral nejzajímavější fotografie, doplnil je odbornými popisky a poskládal unikátní dílo, nový kalendář Hranice 2016.

Kalendář na rok 2016 s leteckými fotografiemi Hranic od Martina Necida

„Letecké pohledy na město se těší přízni diváků již od dob, kdy fotografové dokázali umístit své těžké aparáty se stativy na paluby vzducholodí," začíná úvodní slovo k novému kalendáři jeho editor Jiří J.K. Nebeský.

Popisuje, jak dlouholetý kameraman a fotograf Martin Necid snímky získává a zmiňuje, že s dosti nákladným koníčkem začal v loňském roce. O tom, že se netradičnímu hobby věnuje s vervou, svědčí rozsáhlost jeho práce.

„Jsem velký hranický patriot a veškeré fotozáběry a videa dělám především pro sebe jako archiv. Vzhledem k tomu, že mou práci na facebooku sleduje poměrně hodně lidí, oslovila mě radnice, zda bych souhlasil s tvorbou stolního kalendáře," vysvětlil vznik spolupráce Martin Necid.

Zmiňuje, že Jiří J.K. Nebeský doplnil jeho fotografie o mnoho zajímavostí, které čtenáře zároveň poučí.

„Tímto mu chci velice poděkovat za jeho mravenčí práci, trpělivost a skvělou grafickou úpravu. Dal tomu kalendáři duši," svěřil se Necid.

Kalendář shora ukazuje každou místní část či lokalitu.

Zajímá vás, jak holubi shlíží na vápencový lom s cementárnou? Chcete z nebes vidět propast? Jste zvědaví na park, stadion nebo průmyslové zóny?

Stolní kalendář nabízí za sedmdesát korun informační centrum Moravská brána ve dvoraně zámku. Ale neváhejte, mizí rychle.

Veronika Hlavinková