O provozu tohoto klubu a dalších záměrech provozovatelů jsme si povídali s ředitelkou Městského kulturního zařízení v Hranicích Helenou Votavovou.

ROZHOVOR

Co jste připravili na výročí jednoho roku od otevření klubu?

„Výroční klubový program“ jsme svěřili hranické kapele Modrá opice - The Blue Ape, která patřila k nejúspěšnějším v prvním roce činnosti Zámeckého klubu. Ta vystoupí společně s kapelou Lion Squad v sobotu 15. listopadu, tedy v den prvního výročí od otevření klubu ve 20 hodin.

První „výročí“ klubu pro nás samo o sobě ale není důvodem k nějakým velkolepým oslavám. Za námi je náročný rok a jsme rádi, že Zámecký klub si své návštěvníky našel a stále nachází. To znamená, že neméně náročný rok nás čeká.

Jak hodnotíte uplynulý rok?

Mám-li hodnotit uplynulý rok, podařilo se nám, s ohledemna omezené prostorové i finanční možnosti, přinést pestrou nabídku. Nabídli jsme celkem 60 programů od diskoték pro „náctileté“ až po večírek klubu seniorů. Program mohli využít teenageři, mladí diváci, střední i starší generace.

Jaké akce se vám nejvíce osvědčily? Jaké koncerty měly největší návštěvnost? Podařilo se vám zaujmout všechny věkové kategorie tak, jak jste zamýšleli?

Obecně táhnou koncerty místních kapel. Hranické scéně bylo zatím v průběhu roku 2008 věnováno 42 procentprogramů z celkového počtu 59.

Velmi úspěšné jsou také pořady hudebního kritika a publicisty Jiřího Černého o různých osobnostech hudebního světa, ty rovněž převyšují průměrnou návštěvnost.

Za období leden – říjen 2008 navštívilo tedy klub při 59 programech 3 646 diváků, celková průměrná návštěvnost je téměř 62 diváků na program, což je povzbudivé číslo.

Jaká jsou vaše vize do budoucna? Chystáte nějaké změny a nové projekty?

Jednou ze změn je ta, že po Novémrocenámpřibude provozování baru v Zámeckém klubu. Ten doposud provozoval jiný subjekt. Co se týká programu, začneme pořádat koncerty vážné hudby - Kruh přátel hudby.

Zamýšlíte, že by klub mohl být otevřený po celý týden? Pokud to není možné, proč?

Výraz „to není možné“ tady není na místě. Ze Zámeckého klubu nechceme udělat hospůdku, kde se občas přidá nějaký program, stejně jako nemůžeme pořádat klubové programy každý den v týdnu – s ohledem na počet obyvatel a tedy na potenciální počet zájemců o programy.

Nejsme Olomouc, Přerov, Ostrava, Brno, a už vůbec ne Praha… Srovnávat se můžeme a musíme s podobnými městy, a takové srovnání ustojíme se ctí. Důležité podle mě je, aby Zámecký klub nabízel programy v širokém žánrovém spektru pro různé věkové skupiny.

Pak můžeme doufat, že se takové zařízení v našem městě nejen má šanci udržet, ale že se bude moci i dále rozvíjet.

Pavlína Chmelařová