Na komentovanou prohlídku městem se v sobotu vydalo v Hranicích celkem šedesát lidí. Dopoledne ve dvou skupinkách, odpoledne je následovala ještě jedna.

„Byli mezi nimi i místní, ale hlavně šlo o turisty,“ přiblížila jejich složení ředitelka Městské knihovny Marie Jemelková.

Větší zájem než obvykle mohl být však podle ní způsoben i tím, že byla během Dnů evropského dědictví prohlídka města s průvodcem zdarma. Jindy totiž bývá placená, což je oproti předchozím rokům ne příliš atraktivní novinkou.

„Ovšem i když byla dříve zdarma, nebyl o i takový zájem jako teď o víkendu,“ podotkla ředitelka.

Na vyhlídkovou věž staré radnice se v sobotu vypravilo 52 lidí. Opět mezi nimi byli místní i přespolní. Denní průměr je přitom kolem pěti návštěvníků.

„A na prohlídku města se každým dnem vydávají v průměru asi čtyři lidé,“ dodala pro srovnání Jemelková.

Do městského informačního centra (MIC) si kromě již zmíněných 112 lidí přišlo v sobotu pro službu ještě dalších čtyřicet.

„Ptali se hlavně na to, co se právě ve městě děje a nebo je zajímaly cyklomapy,“ prozradila Barbora Nováková z MIC.

Ožije zámek v Hustopečích lapidáriem a vínem?

Tak jako o kterémkoliv jiném víkendu měli i tentokrát zpřístupněný zámek v Hustopečích nad Bečvou. Už dlouhodobě je tam však k dispozici pouze jeho nádvoří.

„Do vyšších pater z technických důvodů umožněn vstup není. Probíhá tam rekonstrukce a mohlo by tam dojít k úrazu,“ vysvětlil tajemník městyse Václav Vomáčka.

Podle něj se však místní i turisté již brzy dočkají přístupu do zámeckého sklepení. Jeho rekonstrukce je těsně před dokončením.

„Připravujeme tam lapidárium, kde budou umístěny originální části soch, jež byly před deseti lety sejmuty z hradní zdi a nahrazeny kopiemi,“ uvedl Vomáčka. Stejně tak tam pak návštěvníci najdou i pískovcové kusy soch z nádvoří, které se začaly rozpadat a podařilo se je zachránit už jen zčásti.

Nová expozice by měla být lidem přístupná od listopadu. Její součástí bude zřejmě i dlouho plánovaný archiv vín, který městys plánuje spojit s vinotékou.

„Je to sice poměrně reálná úvaha, ale v současné době je prioritou lapidárium,“ uzavřel tajemník Hustopečí.

Potštát jako obvykle

Potštát se v sobotu turistům neuzavíral, ale také jich nezaregistroval o mnoho více než obvykle.

„K nám na zámek může přijít kdokoliv a kdykoliv. Kdo má zájem, tomu zpřístupníme i obřadní síň a další místnosti, které jsou běžně zamčeny,“ řekl starosta města Karel Galas. Dodal však, že o komentovanou prohlídku potštátských památek v sobotu nikdo zájem neprojevil.