Představitelé města ve středu uctili památku padlých vojáků na Městském hřbitově v Hranicích u mauzolea, které patří obětem první světové války.

Slavnostního pietního aktu se zúčastnili zástupci 7. mechanizované brigády, 71. mechanizovaného praporu, Policie České republiky, Městské policie, hasičského záchranného sboru, Klubu vojenských důchodců a Československé obce legionářské.

Všichni nejprve položili věnce a poklonili se či zasalutovali před památníkem a poté i před hrobem Julia Aujeského, plukovníka italské legie a velitele 34. pěšího pluku Střelce Jana Čapka v Hranicích.

Poté se slova ujal velitel 7. mechanizované brigády. Svůj proslov začal básní Johna McCrae Na flanderských polích.

„Na polích flanderských vlčí máky kvetou, tam mezi kříži, řada za řadou. Zde hrob je náš. Však mezi červánky, na nebi modrém slyšte skřivánky, když dole kanóny tu svoji píseň řvou. My mrtví zůstaneme – a je to možná zdání, že včera žili jsme a byli milováni, když ležíme na polích flanderských," recitoval plukovník Josef Kopecký.

Poznamenal také, že právě vlčí máky se staly symbolem Dne válečných veteránů. „Vzdejme hold jejich hrdinství. Máme být na co hrdí," vyzval všechny přítomné Josef Kopecký.

Poklonit se přišel i starosta města, který také pronesl krátkou řeč, při níž vzpomněl na všechny hrdiny, kteří již nejsou mezi námi.

„Tento den si připomínáme významnou událost, kdy byly ukončeny všechny hrůzy první světové války. Jedenáctý listopad ukončil veškeré řádění, které stálo životy milionu lidí. Československých vojáků padlo více než 350 tisíc. Měli bychom dělat co nejvíc pro to, aby se historie znovu neopakovala," apeloval Jiří Kudláček.

Celou vzpomínkovou akci zakončila česká hymna Kde domov můj v podání vojenského hudebního tělesa.

Pro veřejnost bylo na Městském hřbitově u této příležitosti po celý den zpřístupněno mauzoleum, v němž je v kamenných schránkách pochováno na 1500 betonových schránek s ostatky vojáků osmi národů a obou front