Z této dohody vyplynulo i obsazení míst starosty a místostarosty.

Oproti předchozímu období došlo k prohození pozic a na post starostky tak poprvé v historii Hranic nastoupí žena, Radka Ondriášová z ČSSD.

„Prioritou složitých vyjednávání byla dohoda o obsazení vedení radnice i o obsazení rady. Jsem samozřejmě ráda, že došlo k dohodě. Tomu, že s největší pravděpodobností budu první ženou na pozici starostky ve městě se podle mě přikládá až moc velký význam. Důležitější je, jakým směrem se radnice a město budou v následujícím období ubírat,“ řekla k uzavření smlouvy Radka Ondriášová.

Na pozici místostarosty tak přechází dosavadní starosta Miroslav Wildner z ODS. ODs bude mít i dvě křesla v radě, ČSSD bude mít jedno, po jednom místě v radě budou mít i KDU-ČSL a Změna pro Hranice.

Posledně jmenované sdružení se stalo důležitým jazýčkem na vahách při podepsání koaliční dohody.

Hranice2000: Jsme velmi zklamaní

Podle předvolebních vyjádření i svého názvu chtěli kandidáti Změny pro Hranice změnu v dosavadním vládnutí města, nakonec se ale přiklonili na stranu dosud vládnoucích politických subjektů.

„Podepsání koaliční smlouvy byla jediná možnost, jak prosadit některé věci z našeho programu. Jako hlavní cíl jsme si dali průhlednost veřejných zakázek pro občany a to se nám do smlouvy podařilo dostat. Před volbami jsme sice hovořili o tom, že chceme změnu ve vedení města. Volební výsledky spolu s nízkou účastí ukázaly, že občané si až tak velké změny asi nepřejí,“ prohlásil zástupce Změny pro Hranice Daniel Navrátil.

Do opozice se tak stejně jako před čtyřmi lety dostala i přes druhé místo ve volbách strana Hranice 2000.

„Podpisem koaliční smlouvy jsme velmi nepříjemně překvapeni a zklamáni. Původně jsme byli ústně domluveni na spolupráci s ODS, ale ta se nakonec rozhodla jinak. ODS by si měla uvědomit, že její počínání samozřejmě sledují jejich voliči a při dalších volbách by to mohli zohlednit. Jinak pozici opozice už máme vyzkoušenou z předchozích let. Budeme se snažit podávat opět konstruktivní návrhy, ale naším cílem není určitě škodit. Zároveň budeme i takovým hlídacím psem demokracie,“ pronesl zklamaně k výsledným dohodám předseda za Hranice 2000 Vladimír Juračka.

Podepsanou koaliční smlouvu a všechny dohody o obsazení postů na radnici musí definitivně potvrdit až ustavující zasedání nového zastupitelstva. To se uskuteční v hranické sokolovně ve středu 11.listopadu.

JAKUB ZEMAN, MARTIN PJENTAK