V Hranicích tak na konci roku 2011 žilo celkem 18 802 obyvatel, což je o 140 lidí méně než vloni na začátku ledna.

Hlavní podíl na tomto faktu mají lidé, kteří se z Hranic během posledního roku vystěhovali, těch bylo totiž celkem 427. Přistěhovalců přitom bylo jen 309.

Vyšší rozdíl než Hranice v důsledku migrace obyvatel v kraji zaznamenala už jen stotisícová Olomouc, která však vzhledem k několikanásobně vyššímu počtu obyvatel drží vzácnou vyrovnanost, a okresní Přerov, jenž vlivem stěhování přišel o 245 obyvatel. I ten je však více než dvojnásobně početnějším městem než právě Hranice.

„Je pravda, že obyvatel ve městě rok od roku ubývá. Těžko ale říct, jaké jsou příčiny. Lidé, kteří se z Hranic vystěhovávají, se evidují na jiných obecních úřadech, a proto nemáme přehled o tom, co je k tomu vede,“ řekla Hana Kvačková, která se na Městském úřadu Hranice zabývá evidencí obyvatel.

Lidé se stěhují za lepším vzduchem?

Důvody těžko hledal také tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

„Přirozený pohyb obyvatel samozřejmě probíhá po celý rok. Úbytek obyvatel jsme zaznamenávali i v předešlých letech, ale nebylo to tolik. Těžko říct, čím to je,“ uvedl tiskový mluvčí.

Na celkovém úbytku obyvatel v Hranicích se kromě vystěhovalců podílí také vyšší počet zemřelých nad narozenými. Stejná tendence se však dá vypozorovat i v mnoha dalších městech Olomouckého kraje.

„Obyvatelé se většinou z větších měst vystěhovávají než naopak. Příčiny jsou vesměs stále stejné. Lidé často mění byty v paneláku za rodinné domky na okraji měst. Mohou se také stěhovat za zdravějším prostředím do satelitních městeček, které jsou například v okolí Olomouce. Mnohdy se ale ani tam čistého vzduchu nedočkají,“ uvedla Michaela Smutná z olomoucké pobočky Českého statistického ú­řadu.

Potštát - nejmenší město v kraji

Z výsledků o počtu obyvatel pro hranický region vyplývá také jedno prvenství. Drží ho Potštát, který byl v loňském roce nejmenším městem v Olomouckém kraji. K poslednímu dnu loňského roku bylo v tomto městě evidováno přesně 1194 obyvatel.

„Ani mě to nepřekvapuje. Dříve byl Potštát vesnicí, až v roce 2006 nám vrátili historický titul. Statut města nám patří hlavně z historického hlediska. Avšak skutečnost, že je Potštát město, pro nás ale žádné velké výhody nemá. Člověka ale určitě potěší, když může říct, že je z města,“ řekl k pozici starosta Potštátu Karel Galas.

Přerovsko celkově během loňského roku zaznamenávalo hlavně demografické „ztráty“. Z okresu natrvalo odešlo o 250 obyvatel více, než se do něj nastěhovalo.

Do kladných čísel v kraji se v tomto směru dostaly jen okresy Olomouc a Prostějov.