Hranice na letošní zimu uvolnily ze svého rozpočtu jeden a půl milionu korun. Sníh v letošním roce napadl už koncem listopadu a celý prosinec pravidelně přibýval. Právě nezvykle brzký nástup zimy a sněhu představitelům města přidělal vrásky na čele.

„Trošku se situace vylepšila teplým lednem, kdy v podstatě celý měsíc bylo až jarní počasí,“ prohlásil mluvčí radnice. Konec ledna ovšem opět přinesl nejen ochlazení, ale i další várku sněhu do města. Radnice proto musela vydat další prostředky k úpravě veřejných prostranství.

„V současné době je rozpočet na zimní úpravy už hodně napjatý,“ doplnil Petr Bakovský.

Důležitý je další vývoj počasí, protože je možné, že sněhové přeháňky mohou další měsíc nebo měsíc a půl střídavě přicházet. Město by poté muselo situaci začít řešit.

„Jaké bude počasí během února je důležité. Pokud by pokračovalo v současném trendu, bude potřeba najít v rozpočtu nějaké provizorium,“ doplnil mluvčí hranické radnice.

Letošní sněhové nadílky nedělají problémy jen silničářům, ale zasahují i do rozpočtů měst a obcí. A v dalších letech může být i hůř. Vzhledem k různým předpovědím klimatologů to možná do budoucna bude se zimním rozpočtem jako se zimní pneumatikou. Města v něm budou nucena počítat se zimou od listopadu do dubna. (zem)