„Už několik let jsem u nás ve městě neviděla žádné čápy. Zřejmě kvůli tomu, že všichni zodpovědní nechali zarůst komín, kde dříve hnízdili,“ uvedla šedesátiletá obyvatelka Hranic, která si nepřála být jmenována.

Podle zjištění to se zarůstáním komína na třídě ČSA u sídliště kapitána Jaroše není úplně pravda.

„Komín jsme nechali vyčistit v roce 2009. Ale ani to nepomohlo, aby se zde nějaký čáp usadil,“ prohlásil mluvčí radnice Petr Bakovský.

Z omylu hranickou obyvatelku vyvádí i názor odborníků na problematiku ptáků.

„Zarostlý komín vůbec nemůže ovlivnit, zda si na místě čáp udělá hnízdo,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Důvod, proč pták už delší dobu v Hranicích nezahnízdil, může být někde jinde.

Důvody podle ornitologa

„Jedním z nejčastějších případu je, že pár, který zde byl prostě uhynul. Ostatní už svá stála místa ke stavění hnízda mají, a proto chvíli potrvá, než si Hranice zase nějaký nový pár vybere,“ doplnil Jiří Šafránek.

Odborník vyvrací i další běžný názor veřejnosti, který se opírá o návraty mláďat do míst, kde se narodila.

„U mladých zdaleka neplatí, že se vrací do míst, kde hnízdili rodiče,“ řekl Jiří Šafránek. Mohlo se také přihodit, že mladí čápi se do hnízda v Hranicích chtěli vrátit. Měli ale smůlu, protože zde ještě byli jejich rodiče, kteří je vyhnali.

„Mladí poté museli hledat nová místa, kde se usadit. Do starého hnízda v Hranicích se pak už nevrátili,“ poznamenal místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Naděje do budoucna?

Alespoň malou naději dává obdivovatelům čápů mluvčí radnice.

„Poslední roky jsme nad naším městem viděli jednoho kroužit, ale zatím se neusadil. Možná se tak stane v letošním roce,“ uzavírá s nadějí Petr Bakovský.