„U nás ve městě vše hlídá už skoro tři roky stará vyhláška,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Obecně závazná vyhláška 1/2008 je v platnosti od července roku 2008 a přesně vymezuje místa i akce, na které se zákaz požívání alkoholu na veřejnosti vztahuje a naopak.

„Zákaz se například nevztahuje na sportovní a kulturní podniky včetně tanečních zábav a diskoték,“ doplnil mluvčí radnice.

Pokud jde o veřejná prostranství, zde se zákaz netýká pouze dvou dnů. Jedná se o poslední a první den každého roku.

V Hranicích se vyhláška vztahuje na všechna náměstí, prostor letního kina, prostory před supermarkety i v okolí všech škol a dětských hřišť.

Na dodržování dohlíží strážníci městské policie, kteří měli největší problémy z bezdomovci před supermarkety.

„Provádíme pravidelné kontroly právě z důvodu bezdomovců. Nejhorší to bylo na Třídě 1. máje, kde jsou dva supermarkety a hned vedle nich škola,“ řekl velitel hranické městské policie Miroslav Mann.

Stačilo pohrozit zabavením alkoholu

Kontrast povalujících se opilých bezdomovců a malých dětí u školy se podařilo strážníkům vymýtit.

„Stačilo pohrozit, že pokud je přistihneme příště, tak jim alkohol odebereme. Díky tomu se nám je podařilo vytlačit do lokalit, kde nezpůsobují větší problémy a pohoršení,“ doplnil Mann.

Na úterní zasedání Rady města jde navíc další žádost ze strany městské policie o rozšíření prostor, kde by měla vyhláška platit.

Jedná se o ulici Čechovu, kde došlo k rekonstrukci laviček a kam se v současné době bezdomovci hojně přesunuli.

Pokud bude na místech vyznačených závaznou vyhláškou přistižen kdokoliv jiný, může se připravit na blokovou pokutu až ve výši až tisíce korun.

Spokojenost s omezením alkoholu v ulicích města neskrývají ani obyvatelé Hranic.

„Je moc dobře, že hlavně bezdomovce vyhnali od Alberta. Vždyť to byl hnus, když se tam váleli a malé děti kolem chodily do školy,“ poznamenala Dana Špičková.

Od dubna letošního roku už stejná vyhláška platí i v Lipníku nad Bečvou.

Město na posledním zastupitelstvu odhlasovalo zákaz požívání alkoholických nápojů na všech veřejných prostranstvích jako jsou náměstí, parky, tržiště nebo autobusové zastávky.

Úplný zákaz se například vztahuje na celé historické centrum ohraničené známým kruhovým objezdem městem.