Tuto možnost si hned v pátek nenechalo ujít přibližně 250 žáků z hranických škol, kteří se v doprovodu svých učitelů na exkurzi vydali.

„Iniciativa na pořádání akce vzešla ze strany firmy. Jde nám hlavně o seznámení veřejnosti s touto problematikou,“ řekl Vladimír Lux, který v hranické čistírně odpadních vod pracuje na pozici vzorkaře, údržby i zástupce vedoucího.

Seznámení laické veřejnosti s procesy čistění odpadních vod probíhala jak v pátek, tak i v sobotu. Právě páteční dopoledne bylo vyhrazeno převážně žákům a studentům hranických škol, které si exkurzi dopředu domluvily.

Procesy zpracování vodního odpadu si nenechali ujít ani žáci prvních stupňů.

„Na začátku se jich vždycky zeptám, jestli jsou tady jen ze zvědavosti, ale většinou zjišťuji, že ekologii ve škole opravdu probírají,“ uvedl dále Vladimír Lux.

Široké veřejnosti je pak věnováno hlavně sobotní dopoledne. Čistička je pro ni otevřena od 8 do 11 hodin.

Lidé, kteří v sobotu spojí procházku podél Bečvy až za hranický jez a čistírnu odpadních vod navštíví, si prohlédnou například usazovací i kalové nádrže i všechny další venkovní části zařízení. To vše samozřejmě s odborným a poměrně podrobným výkladem.

Exkurze se ale nevěnuje jen nezbytným technickým systémům, místo je vyhrazeno také pro historii samotné hranické čističky, která byla vybudována už před pětačtyřiceti lety.

Od té doby prošla několika menšími opravami, ale až v roce 2002 byla dokončená rozsáhlá rekonstrukce, po níž čistička splňuje požadavky předpisů České republiky i Evropské unie.