„Několikrát jsem tam viděl luxusní auta a motorky. Co ale s kasárnami bude, to nevím," řekl například jeden z dotázaných občanů.

Objasnění do problematiky nevnesli ani představitelé společnosti Gennanio, která liduprázdný areál v současné době vlastní.

„V současnosti se uvažuje se o třech variantách. Konkrétnější ale být nemůžu. Veřejnost se však závěry včas dozví," řekl.

Ve městě se v nedávné době mluvilo o tendenci ubytování romských obyvatel, to ale několikrát odmítla radnice i soukromá společnost. Totéž platí i dnes.

„Můžu slíbit, že Romové se do kasáren stěhovat nebudou. Nevím, kde se tato spekulace objevila, z naší strany to ale nebylo," uvedl jednatel firmy Michal Koudelka.

Podnikání, byty nebo sport?

Už z dřívějších setkání zástupců města a podnikatelské skupiny vyplynulo, že jedna část objektů bude sloužit vyloženě podnikatelským účelům, využití další části se bude odvíjet i od názoru hranické radnice. Ta už zpracovala studii, na kterou měl současný majitel reagovat.

„Vlastník se ale doposud nevyjádřil k tomu, jaká varianta pro něj bude vhodná. Zpětnou vazbu ke studii od nich zatím nemáme," řekla starostka Hranic Radka Ondriášová.

Z dřívějšího jednání ale určité alternativy a plány společnosti vyplynuly.

„Jsou to ale jejich návrhy, které nejsem oprávněna zveřejňovat. Mohu jen říct, že jeden z těch návrhů není podle navržené studie. Hlavním zájmem města samozřejmě je, aby areál nechátral a našel své využití," dodala starostka.

Naopak podle studie, kterou město navrhlo, by měl být prostor kromě podnikání a výrobních činností využitý také pro občanskou vybavenost, případně i sport.

Další variantou byla výstavba bytů.

Cena spadla na pětinu

Město se tedy prozatím s vlastníkem objektů definitivně nedomluvilo, zda se společnými silami bude nějaký projekt realizovat. Vše by se mělo odvíjet od dalšího jednání, jehož termín je ale nejistý.

„I v rámci regionální aktivity chceme s městem v brzké době, tedy přibližně za měsíc, o celé věci opět jednat. O spolupráci s vedením města máme opravdu velký zájem," doplnil jednatel společnosti Gennanio Michal Koudelka.

Tato firma je majitelem objektů teprve od letošního dubna. Vlastnická struktura prostorných budov se v poslední době měnila hned několikrát.

O využití kasáren se bouřivě jednalo už v minulém volebním období. Stát nabízel nemovitosti k prodeji v roce 2009 původně za 169 milionů, následně se cena snížila až na 34 milionů korun.

Radnice však ani tyto peníze investovat nechtěla. Důvodem byly nejen investice do odkoupení areálu, ale také nákladné rekonstrukce, které s sebou současný stav budov nese.