Revize bývá realizována na základě knihovního zákona. Knihovnice v jejím rámci musí projít knihu po knize, a zjistit, jestli jsou všechny evidované knihy opravdu reálně k dispozici.

„Jedná se o náročný proces, jehož hlavním cílem je odhalit případné nedostatky v evidenci knih. Jedná se o tisíce a tisíce titulů, které se musí zkontrolovat. Logicky se nedá všechno stihnout za pár dní. Nyní jsme však hotovi, podle plánu," sdělila ředitelka Městské knihovny Hranice Marie Jemelková.

„Z pohodlí domova si sami můžete prodloužit své výpůjčky. Stačí si na našich stránkách otevřít on-line katalog, přihlásit se na své čtenářské konto, kliknout na prodloužení a je hotovo. Je třeba mít na paměti, že knihy, na které má rezervaci další čtenář, se prodlužují pouze o dva dny. Ostatně stejně je tomu i při prodlužování přímo v půjčovně," objasnila ředitelka.

Další novinku představuje možnost rezervovat si knihy, které jsou k dispozici přímo v knihovně.

„Dříve si čtenáři mohli rezervovat pouze tituly, které byly aktuálně půjčené. To už nyní neplatí. V on-line katalogu se u každého titulu, který je v knihovně k dispozici, objeví nabídka „odlož z regálu" nebo „objednej ze skladu". Opět stačí kliknout a za dvě hodiny máte u nás knihy odložené na pět dnů," vysvětlila další z možností Marie Jemelková.

Že se jedná o praktické změny, dokazuje okamžitý zájem ze strany čtenářů.

„Bezprostředně po zveřejnění nových služeb na našich internetových stránkách je začali lidé využívat. Těší nás to," řekla ředitelka.

„Jsem z Rakova, takže možnost prodloužit si vypůjčení nebo udělat rezervaci přes internet mi může ušetřit zbytečnou cestu do Hranic. Určitě je to dobrý nápad, který spoustě lidem uspoří čas," hodnotí změny čtenářka Šárka Černocká.

David Král