Za nové přístroje patří dík Nadaci Křižovatka, jež oslovila několik sponzorů a z jejich prostředků je pak pořídila.

„Jedná se o užitečné aparáty pro monitorování základních životních funkcí. Konkrétně je využijeme pro kojence do jednoho roku, kteří jsou kvůli svým momentálním zdravotním problémům ohroženi zástavou dechu,“ vysvětlil zástupce primáře dětského oddělení Daniel Adzima.

Nadace Křižovatka nepomohla tímto způsobem hranické nemocnici poprvé. Deset monitorů dechu již pro ni pořídila v roce 2001. Tehdy jím bylo vybaveno novorozenecké oddělení.

„Těch monitorů již máme víc a pravidelně je každým rokem nahrazujeme novými,“ dodala pro úplnost vrchní sestra dětského oddělení Jana Pivovarčíková.

Křižovatka pomáhá dětem v nemocnicích od roku 1995.

„Jako jediná organizace v celé republice jsme si za střed zájmu zvolili pomoc dětem, ohroženým Syndromem náhlého úmrtí novorozenců,“ přiblížil náplň nadace člen její správní rady Vlastimil Novotný, který v pondělí šest nových přístrojů v hodnotě 17400 korun osobně předal.

Sponzorských příspěvků přijímá dětské oddělení každoročně několik. Pravidelnými přispěvatelkami jsou například i dvě dětské praktické lékařky z Hranic, z jejichž peněz se letos dětským pacientům chystají pořídit v hracím koutku nový koberec a maminkám pak na pokojích nová křesla.

„Chceme také letos vymalovat chodbu i pokoje. Po zimě nám tady trochu zateklo, tak čekáme, až to vyschne a pustíme se do toho,“ prozradila Pivovarčíková.