Nejhorší situace v rámci kraje je na Olomoucku, kde epidemiologové za poslední týden evidují 2101 případů na 100 tisíc obyvatel.

Nejvíce narostl počet marodů ve věkové skupině dětí do pěti let, a to o 65 procent. V nemocnicích již skončilo několik lidí kvůli těžkému průběhu chřipkového onemocnění. Vojenská nemocnice Olomouc od úterý zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních.

„V Olomouckém kraji už chřipková epidemie vypukla, Přerovsko je zatím na prahu. Na sto tisíc obyvatel nyní v kraji připadne 1667 nakažených,“ upřesnila přerovská epidemioložka Eva Bernardová. Hranice epidemie je přitom 1500 nakažených.

Na Přerovsku už se také vyskytly dva závažné průběhy chřipkového onemocnění, které skončily s hospitalizací pacienta v nemocnici. Ve všech věkových kategoriích už hygienici zaznamenali několik případů zápalů plic.

Nejvíce nemocných je na Přerovsku aktuálně mezi dětmi do pěti let - v přepočtu na sto tisíc obyvatel je jich 4542. Stůňou ale i školáci ve věku od 6 do 14 let, kterých je 1916, a mladí lidé do 24 let. V této věkové kategorii bylo počátkem týdne 1278 marodů. Dospělí a senioři zatím situaci zvládají.

Na vypuknutí chřipkové epidemie už zareagovala zdravotnická zařízení - v přerovské nemocnici platí od 5. února až do odvolání zákaz návštěv.

„Z epidemiologických důvodů jsme museli přistoupit k omezení návštěv ve všech našich nemocnicích - kromě Přerova i v Prostějově a ve Šternberku. K zákazu jsme přistoupili proto, abychom ochránili hospitalizované pacienty, ale i ošetřující personál,“ konstatovala mluvčí nemocnice Lucie Drahošová. (pu, tau, mat)