„Řidiči nákladních aut, které jezdí do pekárny, to teď mají těžké. Aby se sem dostali s moukou, musí teď složitě couvat, a hrozí, že se stane nějaká nehoda,“ říká majitel objektu, v němž pekárna sídlí, Všebor Dőmisch.

S nově vybudovaným přístřeškem na zastávce má největší problémy soběchlebská pekárna, která zde funguje už 85 let. Zatímco donedávna se nákladní vozidla s moukou či automobily dalších dodavatelů dostaly ze silnice k bráně pekárny poměrně snadno, dnes jim cestu ztěžuje přístřešek, který zde na podzim vyrostl.

„Je to velký problém. Prostor pro manévrování aut se značně zmenšil. Nezbývá jim než komplikovaně couvat. Teď, když většina řidičů jezdí bez závozníka, jim nemá kdo ukazovat, a tak jen čekám, kdy tam nějaké auto někoho srazí,“ popsal svou stížnost Všebor Dőmisch.

Ten ještě před výstavbou přístřešku usiloval o změnu projektu a přesun celé zastávky směrem k nedaleké základní škole. „Původně tam i stála, pak ji přemístili k nám kvůli rozšiřování ploch se zelení. Dnes je lípa, kterou tam zasadili, úplně suchá. Mohli by ji pokácet a zastávku přestěhovat zpátky na její místo,“ podotkl Dőmisch.

Radnice: Snažili jsme se vyjít vstříc

Podle vedoucího zdejší pekárny Jiřího Němce je provoz v místě opravdu velký.

„Sami máme tři auta, dvě z nich se u nás otočí dvakrát za den, jedno dokonce třikrát. Kromě toho sem jezdí spousta dodavatelů či další náklaďáky pro zboží. Další auta zaváží zboží do sousední restaurace. Ta je teď na tom podobně jako my,“ informoval Němec.

Jak dále přiblížil, zásobování pekárny a jejího obchodu se podařilo i po postavení přístřešku zachovat, pro řidiče je to ale problém.

„Otáčení aut komplikuje nejen přístřešek, ale i ostrůvek na silnici a zábradlí u vjezdu z hlavní komunikace. Původně sem zásobování jezdilo přes zastávkový záliv, ale po opravě tam zvýšili obrubník tak, že přes něj auto nepřejede,“ řekl Dőmisch.

Zástupci hranického městského úřadu ale tvrdí, že se snažili námitkám maximálně vyjít vstříc.

„Bývalý místostarosta Miroslav Wildner inicioval jednání s majiteli okolních objektů a informoval je o připravované výstavbě. Pan Dőmisch byl zásadně proti výstabě přístřešku,“ sdělil Vladimír Bezděk z oddělení investic hranického městského úřadu.

Přístřešek je malý, stěžují si cestující

Podněty majitelů byly zohledněny do několika alternativních změn projektu, z nichž městská rada nakonec vybrala jeden návrh.

„Šlo o zkrácení přístřešku o zhruba jeden metr,“ dodal Bezděk.

Podle jeho slov to ale bylo na úkor cestujících.

„Těch na zastávce nastupuje velké množství, stěžují si proto, že přístřešek není větší,“ vysvětlil.

Všebor Dőmisch ale tvrdí, že zastávka se zdá lidem nepraktická.

„Fouká do ní ze všech stran. Když sem přijdete, uvidíte, že většina cestujících se chodí raději schovat pod stříšku před pekárnou nebo do průchodu u bývalé pošty,“ míní Dőmisch.

Zvažují změnu ohrazení zeleně

Také podle vedoucího hranického odboru dopravy Zdeňka Kolomazníka je současné řešení situace v pořádku.

„Přístup pro automobily je tam ze dvou stran a je plně vyhovující. Město navíc nemůže ze svých vlastních peněz stavět sjezd na komunikaci z cizí nemovitosti, a udělat vjezd ze zastávkového zálivu je technicky neproveditelné,“ u­vedl.

Majitel objektu se ale cítí znevýhodněn.

„Všude okolo mají ze dvora vlastní výjezd přímo na silnici. Zelená lékárna, škola i bývalá pošta. Jen my se musíme potýkat s takovými komplikacemi,“ míní Dőmisch.

Ten se ale mírného zlepšení zřejmě dočká letos. Radnice uvažuje alespoň o změně ohrazení veřejné zeleně, které ztěžuje vjezd velkých nákladních automobilů ze silnice.