“Mám radost z toho, že nenastal žádný generační zlom. Vždycky hrozí menší nebezpečí, když člověk dělá něco pětadvacet let a lidé, kteří každoročně jezdili, přestanou. Zpěváci ale loni řekli, že máme určitě s tímto projektem pokračovat. Letos je přihlášena asi stovka dospělých a 43 dětí,” řekl starosta Bělotína Eduard Kavala.

Repertoár je sestavován tak, aby jej zvládli i mladí zpěváci. Nechybí ovšem ani skladby pro pokročilejší. V plánu jsou zahrnuty například úpravy lidových písní nebo experimentální sborová tvorba.

Navazování přátelství i profesní spolupráce

Vedle zpěváků se každým rokem objevují nové tváře i mezi vedoucími dirigenty, účastníci tak mají možnost seznámit se s mnoha osobnostmi hudebního života.

“Snažíme se podporovat i jiné aktivity a proto jsme pozvali soubor volyňských Čechů z Žytomyru, který bude naším hostem a bude mít možnost se seznámit s ostatními zpěváky,” doplnil Eduard Kavala. Ukrajinský spolek bude mít veřejné vystoupení v úterý 15. srpna ve 20 hodin v divadle Stará střelnice.

Dostatečný prostor je věnován i doplňkovému programu, který je zaměřován jak na obohacení hudebních znalostí, tak na poznávání regionu. Účastníci se mohou těšit na putování k Hranické propasti, za léčivými teplickými prameny či na návštěvu Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Společné snažení vyvrcholí koncerty

Vyvrcholením týdenní společné práce zpěváků a vedoucích dirigentů bude závěrečný koncert, který se uskuteční v pátek 18. srpna od 19 hodin v kapli sv. Barbory ve Vojenské akademii v Hranicích. Program koncertu bude sestaven ze zvládnutých skladeb.

Závěrečnému koncertu předchází koncert dětský. Na něm vystoupí účastníci s bohatým hudebně-pohybovým programem. Navštívit ho můžete ve čtvrtek 17. srpna v koncertním sále MKZ od 18 hodin.

KAROLÍNA KOLEŇÁKOVÁ