“Mám radost z toho, že nenastal žádný generační zlom. Vždycky hrozí menší nebezpečí, když člověk dělá něco pětadvacet let a lidé, kteří každoročně jezdili, přestanou. Zpěváci ale loni řekli, že máme určitě s tímto projektem pokračovat. Letos je přihlášena asi stovka dospělých a 43 dětí,” řekl starosta Bělotína Eduard Kavala.

Repertoár je sestavován tak, aby jej zvládli i mladí zpěváci. Nechybí ovšem ani skladby pro pokročilejší. V plánu jsou zahrnuty například úpravy lidových písní nebo experimentální sborová tvorba.

Dobývání Moravské brány přilákalo stovky lidí, zdejší zámecký park se změnil ve středověké bojiště
Dobývání Moravské brány přilákalo davy lidí

Navazování přátelství i profesní spolupráce

Vedle zpěváků se každým rokem objevují nové tváře i mezi vedoucími dirigenty, účastníci tak mají možnost seznámit se s mnoha osobnostmi hudebního života.

“Snažíme se podporovat i jiné aktivity a proto jsme pozvali soubor volyňských Čechů z Žytomyru, který bude naším hostem a bude mít možnost se seznámit s ostatními zpěváky,” doplnil Eduard Kavala. Ukrajinský spolek bude mít veřejné vystoupení v úterý 15. srpna ve 20 hodin v divadle Stará střelnice.

Dostatečný prostor je věnován i doplňkovému programu, který je zaměřován jak na obohacení hudebních znalostí, tak na poznávání regionu. Účastníci se mohou těšit na putování k Hranické propasti, za léčivými teplickými prameny či na návštěvu Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Ilustrační foto
Prázdninování v Hranicích nabídne i jazz, originální trio a lodičky

Společné snažení vyvrcholí koncerty

Vyvrcholením týdenní společné práce zpěváků a vedoucích dirigentů bude závěrečný koncert, který se uskuteční v pátek 18. srpna od 19 hodin v kapli sv. Barbory ve Vojenské akademii v Hranicích. Program koncertu bude sestaven ze zvládnutých skladeb.

Závěrečnému koncertu předchází koncert dětský. Na něm vystoupí účastníci s bohatým hudebně-pohybovým programem. Navštívit ho můžete ve čtvrtek 17. srpna v koncertním sále MKZ od 18 hodin.

KAROLÍNA KOLEŇÁKOVÁ