Student třetího ročníku oboru zámečník zvítězil na mítinku ve Frýdku-Místku mezi dvaapadesáti soutěžícími. V rámci šestnáctého ročníku se tradičního projektu vedle dalších českých studentů zúčastnili i stejně staří adepti z Německa, Slovenska a Ukrajiny. Konkurence tedy byla obrovská.

Učitel byl na infarkt

„Tato soutěž má hlubokou tradici. Když při vyhlašování vítězů řekli SPŠ Hranice, byl jsem na infarkt," řekl učitel Zdeněk Otáhal, jenž s Danielem a dalším studentem Romanem Keprdou na akci, která proběhla 17. a 18. dubna, jel.

„Svařování je naprosto specifická záležitost, není to jako soustružení nebo klasické zámečnictví. O to více je toto vítězství cenné. Přeměňujete pevnou hmotu ve skupenství tekuté a kromě zručnosti nácviku musíte tu tavnou lázeň zvládnout i morálně volními vlastnostmi. Když kluk ve třetím ročníku, který za sebou nemá dvacetiletou praxi, zvládne něco takového, je to fantastické," dodal učitel vítězného žáka.

Daniel Maňák na akci soutěžil i vloni a ani tehdy rozhodně nepropadl. Jeho druhá účast však předčila všechna očekávání. V mezinárodní kategorii triumfoval, v té národní skončil druhý.

Navíc stačilo v teoretické části zodpovědět správně ještě dvě otázky a bral by „zlato" i mezi českými účastníky. I tak se ale jedná o obrovský úspěch.

Svár zvládl rychle a kvalitně

Na zhotovení sváru v praktické části měli soutěžící vyhrazený čas sedmdesát minut. Daniel Maňák však vítězný produkt stihl vyrobit za pouhou jednu pětinu určené doby.

„Za patnáct minut jsem měl svár hotový. Ostatním práce trvala třeba hodinu," řekl vítěz, který pochází z Partutovic. Čas přitom zdaleka nebyl hlavním kritériem. Rozhodovala pochopitelně kvalita výrobku.

„Svár by měl být bez vad. Pokud se tam vyskytne sebemenší dírka, už se produkt považuje za perforaci a je to potencionálně vada," řekl učitel Zdeněk Otáhal.

Sám zhotovitel s předstihem věděl, že se mu výrobek daří. „I když tam bylo celkem dvaapadesát soutěžících, od začátku jsem věděl, že budu v té lepší polovině," řekl Daniel.

"Mistr Evropy" ve sváru

Přestože se soutěže zúčastnili studenti a učni „jen" čtyř zemí, jde o jedinou akci takového charakteru na kontinentu. Student z hranické školy se tak s trochou nadsázky považovat za mistra Evropy ve sváru.

Vítězství v prestižní soutěži Danielovi však rozhodně nespadlo do klína. Podle slov svého učitele na akci už od Vánoc pravidelně trénoval.

„Svařovat jsem chodil třeba i po vyučování, během jednoho odpoledne jsem tomu věnoval asi dvě hodiny. Chodil jsem tady ve svém volném čase, takže přípravě jsem věnoval docela dost času," řekl vítěz mezinárodní soutěže, který za výhru obdržel pohár, diplomy a věcné ceny v hodnotě několika tisíc.

Hodila se mu praxe

Ze soutěže mám velice dobrý pocit. Hodně svařuju, chodil jsem na praxi do Schäferu v Hranicích. I když jsem tam nedělal nic, co bych využil na soutěži, hodně jsem se tam během jednoho roku naučil," uvedl dále rodák z Partutovic.

Pro Střední průmyslovou školu v Hranicích je úspěch o to významnější, že vzhledem k jedinému vyučujícímu se jedná možná o nejmenší svářečskou školu na Moravě.

„Není to jednoduché, ale v rámci výuky se to ještě stíhat dá," konstatoval učitel Zdeněk Otáhal, který byl z čerstvého úspěchu svého žáka náležitě nadšený.

SOUVISEJÍCÍ: Student hranické průmyslovky vyhrál mezinárodní soutěž Zlatý pilník